Żywia
Żywia – suwerenna żywnościowo
Żyjemy w pięknym miejscu. Przy polnych drogach w wioskach Żywiecczyzny wciąż rosną poziomki i jeżyny, ziemia rodzi zioła, drzewa uginają się od przeróżnych owoców. Górskie niwki, nieuprawiane wołają o dotyk ludzkich rąk. Ludzie, dawniej z miłością, choć w wielkim trudzie uprawiali cokolwiek, szanując każdy kawałek ziemi rodzący żywność. Dziś jemy tanie jedzenie z Biedronek, Tesco i innych „cudownych zdrojów”, których produkty nie zasługują na nazwanie ich żywnością.
23 02.2012 r. odbyło się spotkanie Inicjatywy Żywia. W czasie spotkania zaprezentowana została idea kooperatywy i różne jej różne rodzaje funkcjonujące w Polsce i Europie. Poruszyliśmy też temat zagrożeń, szans i możliwości rolnictwa. Główną część spotkania stanowiła dyskusja nad kształtem i propozycjami funkcjonowania Żywii. Ustaliliśmy, że wspólnie z uczestnikami utworzymy bazę producentów zdrowej, lokalnej żywności. Tworzymy też listę konsumentów i określamy zapotrzebowania żywieniowe.
Stworzyliśmy dokument Googlowski na potrzeby Żywii » Czekam na wasze uzupełnienia. Przesyłajcie link tym którzy nie byli, a są zainteresowani. Pozdrawiam serdecznie Karina Paczkowskia
Przyszedł czas, aby to zmienić. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że nie wszystko, co jedzą można nazwać żywnością. Trzeba zacząć działać, abyśmy mogli kupować dobrą lokalną żywność i jednocześnie wspierać tych rolników, którym wciąż chce się pochylać nad rolą, doglądać roślin i zwierząt.
DO CZEGO DĄŻYMY
Chcemy odtworzyć pierwotną współzależność – wieś-miasto, odtworzyć więź pomiędzy ludźmi, pomiędzy ludźmi i ziemią. Uważamy, że taka inicjatywa to prawdziwy krok w stronę odzyskiwania suwerenności żywnościowej.
To co chcemy uruchomić to lokalną bezpośrednią sprzedaż żywności opartą na ścisłej współpracy rolników i mieszkańców Żywca. Podobne kooperatywy spożywcze powstają na całym świecie, obejmując wsie, miasta, regiony, a nieraz i całe kraje.
EKO!
Opierając się na współpracy z lokalnymi gospodarstwami ekologicznymi będziemy mieli dostęp do doskonałej jakości warzyw i owoców ekologicznych w godnych cenach. Naszym celem jest stworzenie możliwości zaopatrywania się np. w ekologiczny chleb na zakwasie, mleko prosto od krowy, czy inne wyroby regionalne.
SPOTKANIE
Idzie wiosna, czas planowania zasiewów. Zapraszamy wiec wszystkich zainteresowanych do współtworzenia Żywi. Planujemy spotkanie organizacyjne, na którym określimy ramy i sposoby działania naszej kooperatywy.
Kontakt:
Na Facebooku »
„Miejska” strona kooperatywy: Karina Paczkowska, Fundacja Klamra, tel.: 783 045 140,
„Rolnicza” strona kooperatywy: Anna Bednarek, Stowarzyszenie Best pro Eko, tel.: 602 713 551, ,
Filmy, które poruszają problem żywności na świecie:
Lokalne rozwiązania na globalny bałagan
Nakarmimy świat – o żywności i jej produkcji na świecie: http://vod.pl/…81679,w.html
Wyżywić 6 mld ludzi
Wyżywić 6 mld ludzi (Lektor PL) from skolman_mws on Vimeo.
Linki na inne inicjatywy i kooperatywy: http://www.goryizerskie.pl/?…
PRZEBUDŹCIE SIĘ
W 2011r. Mieszkańcy miasta Sedgwick w USA wbrew prawu stanowemu przyjęli uchwałę, zgodnie z którą lokalni rolnicy mogliby sprzedawać żywność bezpośrednio. Uznajemy, że mamy prawo do wytwarzania, przetwarzania, sprzedawania, kupowania, i konsumowania lokalnej żywności, promując w ten sposób samowystarczalność, dbając o zachowanie rodzinnych farm i lokalnych tradycji żywieniowych. Prawo do lokalnego systemu żywnościowego jest związane z naszym niezbywalnym prawem do samostanowienia.
W Polsce to właśnie KOOPERATYWY SPOŻYWCZE, (których działa już ok.10) powinny być propagatorkami dyskusji na temat zdrowego odżywiania, a przede wszystkim obywatelskiego udziału w kształtowaniu polityki rolnej i żywieniowej.
Między 2002 a 2008r. Światowe ceny żywności wzrosły o 140% i ciągle rosną. Od minionego lata podwoiła się towarowa cena pszenicy. Podobnie stało się z ceną kukurydzy również soji. Kwestia żywnościowa była jednym z głównych czynników rewolucji egipskiej w 2011r.: aż 60% mieszkańców Egiptu na zakup żywności przeznacz ok.70% dochodów! – choć z pewnością nie słyszeliście o tym w telewizji…
Jedna trzecia światowej ziemi nadającej się do kultywacji traci swoją warstwę uprawną w tempie szybszym od naturalnego procesu powstawania gleb nowych (skutki rolnictwa przemysłowego)
Nienowe dziś hasła jak SUWERENNOŚĆ ŻYWNOŚCIOWA, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ, czy SPRAWIEDLIWY HANDEL (w którym zawiera się pojęcie Kooperatywy Spożywczej) wciąż, niestety pozostają mrzonką wizjonerów.
Podczas gdy każdego dnia 25tyś. ludzi umiera z głodu! Paradoksalnie światowe zjawisko głodu nie jest wywołane brakiem żywności. Żywności mamy pod dostatkiem i wciąż produkujemy więcej niż nam potrzeba- aż 40% produkowanej żywności ląduje na śmietniku! Problemem jest m.in. niesprawiedliwa dystrybucja żywności, niesprawiedliwy podział ziemi czy też wreszcie niekorzystna i nieopłacalna dla rolników polityka rolna Czy nie jest skandalem to, że największa grupą wśród głodujących stanowią wytwórcy żywności w tym rolnicy?
Stoimy u progu REWOLUCJI, czy tego chcemy czy nie to już SIĘ DZIEJE- każdy 10% wzrost cen żywności jest równoznaczny ze 100% wzrostem antyrządowych wystąpień. Znajdujemy się w bardzo specyficznym momencie cyklu społecznego, żyjemy w tak zwanym ”dobrobycie”, w którym wyzysk osiągną tak znaczne rozmiary i nasilenie, że całe społeczności zostały mentalnie i fizycznie sprowadzone do poziomu niewolników. Jest tylko kwestią czasu, kiedy napięcia osiągną punkt kulminacyjny. Oznaczać to może rewolucje w skali globalnej i musimy się do tego jakoś przygotować…Należy nauczyć się żyć ze świadomością, że czekają nas potężne zmiany w funkcjonowaniu cywilizacji, że musimy mniej konsumować i zacząć żyć na poziomie o wiele większej samowystarczalności… Nasza bezkrwawa rewolucja w praktyce, to oddolny ruch ludzi dobrej woli, budowanie relacji sąsiedzkich i działanie w społecznościach lokalnych. To m.in. projekt kooperatywy spożywczej czy rozpowszechnianie proekologicznych przekazów.