10 marca 2019 o 12:00 w ramach cyklu Niedziela w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się spotkanie z Dariuszem Paczkowskim, artywistą (artysta street artowiec, działacz społeczny), założycielem i współpracownikiem wielu organizacji pozarządowych, prezesem Fundacji KLAMRA, koordynatorem ogólnopolskich akcji na rzecz praw człowieka, a także laureatem licznych nagród m.in. wyróżnienia w konkursie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Podczas spotkania artysta opowie o swoich działaniach i ich znaczeniu dla przestrzeni publicznej i jej odbiorców, również o zjawisku otwartych galerii w przestrzeni miejskiej, m.in. Galerii „Witamy w domu”, związanej z wydarzeniami marca ’68.
Była wspaniała, inspirująca atmosfera. Na znajdującej się w muzeum ekspozycji stałej jest m.in. „Lenin z irokezem”, szablon z 1987 roku, którego autorem jest Paczkowski oraz zdjęcie z jednej z naszych akcji edukacyjnych. To już piąte muzeum, w którym znalazły się prace tego artysty. Foto: Barbara Biskup
Wydarzenie na FB >>
„Dariusz Paczkowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów ulicy w Polsce. Od 1987 roku, za pomocą graffiti szablonowego, murali, wlepek, happeningów, warsztatów
i innych działań edukacyjno-interwencyjnych zwraca uwagę opinii publicznej na problem antysemityzmu, ksenofobii, faszyzacji sfery publicznej, dyskryminacji ze względu na płeć; czy na kwestie związane z łamaniem praw człowieka i zwierząt.
Praktyki kulturowe Paczkowskiego można usytuować na styku kontestacji, aktywizmu społecznego i animacji kultury. Ich istotą jest jednoczenie ludzi bez względu na pochodzenie społeczne, rasę czy orientację seksualną.” – dr Piotr Zańko, Uniwersytet Warszawski.