27 listopada, godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie odbędzie się spotkanie pt.: Przemoc i nowy nacjonalizm z udziałem Dariusza Paczkowskiego i Michała Rauszera. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Muras. Więcej »
Wzrost liczby aktów agresji na tle nacjonalistycznym i ksenofobicznym to zjawisko, które obejmuje niemal całą Europę. Ich przyczyn rozwoju można doszukiwać się w wielu czynnikach.
Zakłócanie debat, niszczenie mienia aktywistów czy polityków, czy też ataki na organizacje pozarządowe przestały być incydentami, a stały się konsekwentnie realizowaną strategią zastraszania.
Jaką rolę w tym zjawisku odgrywa mowa nienawiści? Jakie zagrożenia dla debaty publicznej niesie za sobą? Jaką rolę powinno odegrać państwo i społeczeństwo obywatelskie w reagowaniu na nasilające się ataki? Co możemy robić aby skutecznie reagować na przemoc?
Podczas rozmowy spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania oraz omówić problemy związane z przemocą w codziennych sytuacjach oraz możliwe strategie oporu.
Dariusz Paczkowski – polski działacz społeczny, założyciel i współpracownik wielu organizacji pozarządowych, grafficiarz, performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka. Obecnie współprezes Fundacji Klamra. Współpracownik wielu organizacji pozarządowych. Jeden z laureatów plebiscytu „Patriotycznie Zakręceni 2014”
Michał Rauszer – etnograf i kulturoznawca. Aktualnie pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Śląskim oraz pisze pracę doktorską w Instytucie Kulturoznawstwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Zajmuje się badaniami nad konstruowaniem tożsamości kulturowej, kulturową historią buntu oraz historią teorii krytycznej.
Wydarzenie organizowane jest w ramach 5. urodzin Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Finansowane ze środków European Cultural Fundation.