Fundacja Klamra jest organizatorem ogólnopolskiej inicjatywy w ramach której, w różnych miastach kraju powstają murale upamiętniające niezwykłą postać Ireny Sendlerowej, która uratowała 2500 Żydowskich dzieci wyprowadzając je z getta warszawskiego. Więcej o całym projekcie murali społecznościowych »
W Żywcu powstał kolejny mural o akceptacji różnorodności. Na murze pojawił się m.in wizerunek Ireny Sendlerowej, która ratowała dzieci warszawskiego getta. Można było go oglądać na okrągłym budynku w dzielnicy Zabłocie. Malowali go uczestnicy Akademii Animacji Antydyskryminacyjnej, trwającej od 8 do 17 sierpnia 2014 roku , organizowanej przez Fundację Klamra w Pensjonacie nad Sołą.
Kanwą projektu stał się fragment wiersza „Campo di Fiori” Czesława Miłosza, który opisuje karuzelę stojącą w okupowanej Warszawie, miała odwracać uwagę Polaków od dramatu rozgrywającego się za murami getta. Żywiecka karuzela łączy elementy historii, ale także przypomina o wartościach i postawach ważnych na tu i teraz – zaprasza do refleksji nad ludzką naturą, nad tym co w nas koślawe i trudne, nad tym co piękne i dobre.
Niestety neonaziści zniszczy już mural
Mural powstał w ramach zajęć Akademii Animacji Antydyskryminacyjnej, jeszcze w czasie jej trwania dwóch nieznanych osobników przychodziło dwukrotnie, próbując zastraszyć uczestników szkolenia. Jeden z nich unosił rękę w faszystowskim geście „Sieg heil!”. Po naszej interwencji u Komendanta Policji zgłoszenie w tej sprawie zostało przyjęte. Z pośród kilku świadków zeznania złożyły dwie osoby.
W tym samym czasie zniszczony został także muralu z podobizną Dariusza Paczkowskiego, który widniał na ścianie magazynów przy Dworcu PKP od strony torów. Nieznani sprawcy domalowali na nim penisa i hasło „LEWAK”.
Wszystkie te ataki są ze sobą powiązane i są spełnieniem gróźb jakie wcześniej były kierowane pod adresem Dariusza Paczkowskiego, a które zostały umorzone przez Prokuraturę. Tak długo jak neonaziści, będą czuli się bezkarni, tak długo istnieje realna groźba, że będzie dochodziło do dalszej eskalacji nienawiści.