Zajęcia dla pojedynczych klas, rozpoczyna wykład połączony z pokazem slajdów na temat murali i street artu zaangażowanych społecznie na przykładzie działań Fundacji Klamra i Dariusza Paczkowskiego. Podczas zajęć przedstawiamy historię tej formy sztuki, pokazujemy murale o tematyce ekologicznej, społecznej, praw człowieka i zwierząt oraz o tematyce historycznej. Szczególny nacisk podczas prezentacji kładziony jest na zasady pozyskiwania stosownych zgód, by prace powstawały legalnie z szacunkiem dla zabytków, obiektów sakralnych i odnowionych elewacji. W trakcie warsztatu uczestniczki i uczestnicy poznają zasady odbijania szablonów na tkaniny przy użyciu farb akrylowych i wałków. Nadruki wykonywane są specjalną farby do tkanin. Potrzebny będzie rzutnik i ekran, sala z krzesłami i stolikami.
Wariant 1 – czas 2 godziny lekcyjne
Każda osoba wybiera i odbija sobie wzór szablonu na swojej bawełnianej koszulce jasnego koloru lub ekologicznej bawełnianej torbie. Szablony są w tej wersji przygotowane wcześniej przez prowadzącego.
Wariant 2 – czas od 3 do 5 godzin lekcyjnych
W tym wariancie uczestniczki i uczestnicy samodzielnie projektują i wycinają w folii własny wzór szablonu z przesłaniem. W młodszych grupach wiekowych wzór wycinany jest z foli samoprzylepnej.
Kontakt i więcej informacji: Dariusz Paczkowski, [email protected], tel. 691 314 234
Informacje o prowadzącym.
Dariusz Paczkowski – Artysta i aktywista społeczny, od 1987 r. tworzy zaangażowane społeczne graffiti i street art. Prezes Fundacji Klamra, współpracownik wielu organizacji pozarządowych. Za swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia. Jego prace znalazło się na okładkach wielu książek, wydawnictw i albumów płytowych. Jego prace prezentowane są na ekspozycjach stałych: Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesne w Warszawie. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty z różnymi grupami inspirując do działania i rozwoju.