Menu
Temat

Prawa człowieka

W setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych ruszamy z projektem „#GaleriaKobietyWoli”. Przewidujemy, że część malowideł powstanie w ramach warsztatów, w których udział wezmą mieszkanki i mieszkańcy Warszawy.  Murale powstawać będą na ścianach zaniedbanych obecnie garaży.

Zapraszamy do współpracy organizacje i grupy nieformalne oraz artystki i artystów.

Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Klamra przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kobiecych i SOS dla Muranowa, a naszymi partnerami są: Stacja Muranów, Partnerstwo Przepis na Muranów, Kolonia Wawelberga – Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół, Spółdzielnia Socjalna Wola, Cafe PoWoli oraz Zarząd Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Więcej >>

#GaleriaKobietyWoli , której powstawanie z okazji uzyskania przez Polki praw wyborczych, zainicjowała Fundacja Klamra w 2018 roku.  Ten cykl murali artystycznych powstaje w przestrzeni publicznej Woli w Warszawie z inicjatywy Fundacja KLAMRA przy współpracy ze Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych OPP i SOS dla podwórek na Muranowie, partnerami są: Stowarzyszenie Wola Działania, Stacja Muranów, Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół, Spółdzielnia Socjalna WOLA, Cafe PoWoli, Przepis na Muranów oraz ZGN Wola.

Zapraszamy do współpracy organizacje i grupy nieformalne oraz artystki i artystów gotowych na stworzenie w duecie murali (brak wymagań co do doświadczenia w malowaniu murali!). Można zgłaszać nam propozycje kolejnych bohaterek.

Bohaterkami naszych murali są obecnie:

(Mural autorstwa: Dariusz Paczkowski, ul. Miła 39.  Mural wspiera promocję projektu Fundacji Ekologicznej ARKA „Książka wspiera bohatera”).

  • Wanda Chotomska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży.

(Mural w bramie przy al. „Solidarności” 82A malowany przez Aneta Paszek & Dariusz Paczkowski. Projekt realizowany był przy współpracy ze Wspólnotą Mieszkaniową „Solidarności” 82A, w ramach inicjatywy lokalnej.)
„Łąka pełna maków i chabrów nadaje lekkości, jest piękna i elegancka, odpowiednia dla tematu i miejsca.” – mówi Aneta Paszek
„Szablony z portretami, pomagały wycinać wolontariuszki Fundacji Klamra. Szczególnie dziękuję Muzeum Powstania Warszawskiego, które bezpłatnie udostępniło mi fotografie dwóch kobiet, które walczyły tu podczas powstania warszawskiego.” – powiedział Dariusz Paczkowski.

  • Anna Wajcowicz „Hanka Kołczanka” – łączniczka w Batalionie „Zośka” podczas Powstania Warszawskiego;
  • Wanda Sulerzyska „Wanda” – sanitariuszka z Batalionu „Zośka” podczas Powstania Warszawskiego;
  •  Cywia Lubetkin – uczestniczka Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego;
  • Kadie Mołodowska – poetka i powieściopisarka;
  • Apolonia Gojawiczyńska – polska pisarka (m.in. „Dziewczęta z Nowolipek” i „Rajska jabłoń”), działaczka niepodległościowa;
  • Teresa Żarnower – rzeźbiarka, graficzka, scenograf i architektka.

(Mural autorstwa: Alena Hrybianchuk [Białoruś] & Dariusz Paczkowski, ul. Nowolipki 21. Mural z fragmentem „Ptasiego radia” Juliana Tuwima. mural promuje projekt Fundacji Ekologicznej ARKA „Książka wspiera bohatera”.)

  • Irena Kwiatkowska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa.

(Mural którego autorami są: Maciej Łazowski & Dariusz Paczkowski. ul. Nowolipie 23 )

  • Anna Salomea Uraska – bizneswoman

(Mural malowali: Dariusz Paczkowski, Anna Kożbiel-Walas, Adam Walas, Andrzej Chybowski , Kolonia Wawelberga ul. Gurczewska 15a. Projekt został zrealizowany przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa.)

  • Ludwika i Hpolit Wawelberg. Ludwika Wawelberg zawsze wspierała filantropijne działania męża. Wspólnie założyli fundację „Tanie Mieszkania w Warszawie”. Po śmierci męża to dzięki niej dzieło Hipolita było kontynuowane. Wybudowała wraz z synem Wacławem Kolonię Wawelberga przy ul. Ludwiki.

(Mural malowany przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską, ul. Nowolipki 20.)

  • Hanka Ordonówna– pieśniarka i działaczka społeczna.

(Mural autorstwa; Dariusz Paczkowski, Małgorzata Rozenau , Cafe PoWoli, ul. Smocza 3)

  • Irena Sendler – pracowniczka socjalna, bohaterka- ratująca żydowskie dzieci w czasie wojny.

#KOBIETYnaMurale  #KobietyWOLInaMuralach

W wydawnictwie Centrum Edukacji Obywatelskiej znalazły się murale i projekty dedykowane Irenie Sendlerowej, które powstały w ramach ogólnopolskiej trasy Fundacji Klamra. Tu więcej informacji >>
A tu pdf. do pobrania >>

Serdecznie zapraszamy 08.11.2018 roku Was do obejrzenia debaty organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wirtualna Polska w związku z obchodami 100-lecia niepodległości 💯. Debata o tym, czym jest dzisiaj patriotyzm do zobaczenia tu >>

Debata z udziałem: Agnieszka Grochowska (aktorka), Dorota Stępniak (nauczycielka z Ożarowa Maz.), Mateusz Zaremba (politolog z SWPS), Dariusz Paczkowski (aktywista społeczny, prezes Fundacji Klamra) i Kasia Grubek (CEO). Debatę poprowadzi Marek Kacprzak (WP.pl) #NiepodleglazCEO

Pierwszy mural, powstał przy Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Stworzony przez: Barbarę Poniatowską, Martynę Łapkowską i Dariusza Paczkowskiego. Fundacja KLAMRA, 2018 rok. Na zdjęciu z nami, wnuczka Hanna Fenby Taylor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugi powstał w Cieszynie w ramach  konkursu MURART, na który zgłoszono 14 prac i który jako jedna z 4 wygrała Barbara Poniatowska, która jest autorką projektu muralu i szablonów. Pomysłodawcą przedstawienia właśnie Zofi Kossak, magnolii i cieszynianek jest Dariusz Paczkowski. Mural został wykonany wspólnie przez ten duet.

Zostaliśmy zaproszeni do projektu Kolory łączą – razem przeciw dyskryminacji,  realizowany przez Staromiejski Dom Kultury i Kulturę otwartości.

Spotkania i warsztaty pełne rozmów o tym jak ważna jest różnorodność, otwartość na inne, jak wielkie bogactwo wypływa z wielokulturowości dla każdego społeczeństwa i wreszcie o tym jak, wbrew narastającej wrogości, przebić się z pozytywnym przekazem angażując do tego street art i nowe media doprowadziły nas do dwóch intensywnych dni malowania muralu w wykonaniu podopiecznych Arka Lukasza Podolskiego – Lukas Podolski Arche pod okiem Dariusz Paczkowski z Fundacja KLAMRA
Zapraszamy do podziwiania efektów naszej pracy do OFFSIDE

Z podopiecznymi Arki Łukasza Podolskiego rozmawialiśmy o podróżach, poznawaniu nowych ludzi, miejsc, zwyczajów, zapachów, dźwięków, czy o poznawaniu siebie w nowych miejscach, nowych relacjach z innymi. Pojawiły się głosy, dotyczące otwartości na nowe, bez oceniania i o możliwościach jakie przynoszą nam zmiany. Efektem jest mural który łączy kolory, planety i różne światy.

Projekt realizowany w ramach WPEK – Funduszu Animacji Kultury Miasta st. Warszawy.

26 marca 2018 roku we Wrocławiu, Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra poprowadzi warsztat malowania szablonów na torbach dla młodzieży, podczas konferencji dotyczącej przeciwdziałania radykalizacji młodzieży.

 Konferencja jest częścią międzynarodowego projektu „StopR – Stop Youth Radicalization”, który jest realizowany wraz z partnerskimi organizacjami młodzieżowymi z Bułgarii, Czech, Słowenii i Węgier w ramach programu Erasmus + Partnerstwa Strategiczne w obszarze młodzieży.
Wiek XXI nie przyniósł „końca historii” jak sądził Fukuyama, a także nie wskazał rozwiązań dla bardzo wielu globalnych problemów. Bieda, głód, nierówności… wszystko to kumuluje konflikty.

Wzrastająca różnorodność na naszym kontynencie ubogaca nas przez piękno kultur, obyczajów, wierzeń, lecz także generuje wyzwania dla Europy. Jednym z nich jest problem radykalizowania się młodzieży przybierającym inną postać w każdym z państw i różnym kontekście, co powoduje, że jest tak trudny do zdefiniowania. Projekt StopR ma na celu wypracowanie innowacyjnego narzędzia – platformy internetowej oraz certyfikatu Q-mark dla wsparcia organizacji młodzieżowych działających w zakresie przeciwdziałania radykalizacji postaw.

Zapraszamy 26 marca do sali konferencyjnej Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, przy ul. Legnicka 65 we Wrocławiu.

 

10 Marca 2018 Tybetańczycy na całym świecie obchodzą 59. Rocznica Powstania Tybetańskiego. Społeczność Tybetańska w Polsce, spotkała się na Rondzie Wolnego Tybetu.

Obchodzona jest 10 marca dla upamiętnienia Powstania Tybetańskiego z 1959 r. To historyczny dzień powstania Tybetańczyków przeciwko obecności wojsk Chińskiej Republiki Ludowej w Tybecie oraz przeciwko prześladowaniom i torturom Tybetańczyków. Armia chińska krwawo stłumiła powstanie w 1959 r, zabijając 87.000 Tybetańczyków, co zmusiło J. Ś. XIV Dalajlamę, Tenzina Gjaco oraz 80.000 Tybetańczyków do ucieczki do Indii. Uczcimy w tym roku 59. rocznicę Powstania Tybetańskiego oddając hołd poległym w obronie własnego narodu i kraju. Obchodami tymi również zwracamy uwagę świata na ciągle pogarszającą się sytuację polityczną w Tybecie.

Foto: Dariusz Paczkowski.

 

 

 

 

 

Jak można działać na rzecz Tybetu:

1. Uświadamiaj: Sytuacja Tybetu i Tybetańczyków pod rządami Komunistycznej partii Chin jest dramatyczna. Od lutego 2009 r. ok. 160 Tybetańczyków poświęcił swojego życie dokonując samospalenia. Wszyscy oni zdecydowali się na tak desperacki i drastyczny akt ostateczny, aby zwrócić uwagę polityków oraz ludzi wolnego świata na sytuację w Tybecie. Pragnęli i upominali się powrotu Jego Świętobliwości XIV Dalajlamy do Tybetu oraz poszanowania; wolności, religii, kultury Tybetańczyków w Tybecie.

2. Informuj: Podziel się z Twoją wiedzą na temat tragicznej sytuacji w Tybecie oraz łamania podstawowych praw człowieka z innymi osobami. Każdy wolny człowiek wspierający jest siłą napędową Tybetańczyków w ich dążeniu drogą pokojową do uwolnienia spod okupacji Komunistyczne Partii Chin.

3. Apeluj: Poproś polityków oraz osoby wpływowe z życia publicznego w Polsce o poparcie dla Tybetu. Dla Tybetańczyków dialog między przedstawicielami Tybetu i Chin stanowi jedyne rozwiązanie konfliktu chińsko-tybetańskiego.

4. Wspieraj: Wspieraj edukację dzieci tybetańskich w Tybecie, a także dzieci w szkołach tybetańskich na emigracji w Indiach i Nepalu.

5. Działaj: Możesz zorganizować wydarzenie na temat sytuacji politycznej Tybetu i Tybetańczyków pod okupacją chińską trwającą już ponad 60 lat, łamania podstawowych praw człowieka Tybetańczyków w Tybecie, pokojowych starań Tybetańczyków i tybetańskiego rządu na emigracji z siedzibą w Indiach o pełną autonomię dla Tybetu.

Foto: Piotr Kiwozoł

Gościem Porannego.pl w Białymstoku był Dariusz Paczkowski. Rozmowa o wielokulturowym muralu i problemie braku tolerancji w Białymstoku. Dariusz Paczkowski to działacz społeczny oraz prezes fundacji Klamra zajmującej się między innymi walką z ksenofobią i rasizmem. Do Białegostoku przyjechał przy okazji odnawiania muralu, którego jest twórcą. Wcześniej na wielokulturowym muralu namalowano swastykę. W rozmowie poruszamy tematy związane z wielokulturowością Podlasia oraz problemem tolerancji w naszym mieście.

Zobacz wywiad >>

1 lutego odbyły się pierwsze warsztaty Tańca Bez Barier. W ciągu 1,5 godziny wszystkie osoby nauczyły się całego układu. Było intensywnie, wesoło. Ogromne brawa dla nas wszystkich, bo mamy całość 🙂 To naprawdę łatwe i każda osoba ma szansę włączyć się w taniec. Zapraszamy na kolejne warsztaty w kolejny czwartek tj. 8 lutego o godz. 16:30 oczywiście w Cafe PoWoli.

 

Sitemap