Od 4 lipcu na osiedlu socjalnym w Żywcu, odbędą się po raz pierwszy warsztaty z fotografii otworkowej dla dzieci romskich i nieromskich. „Romski Pstryk”, bo właśnie pod takim tytułem odbywają się zajęcia, odwiedził już 10 miejscowości w Małopolsce. Od 2010 roku projekt ten realizowany jest przez „Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos”, którego działania wspiera w Żywcu Fundacja KLAMRA,Ride for Happiness, Fundacja Sztuki Jaw Dikh. .
Dziennik Zachodni >>
Kultura romska jest słabo znana większości Polaków. Brak jest komunikacji między społecznością romską a polską. Romowie żyją we własnym świecie, są nieufni wobec ludzi i świata. Powszechnie boją się „rasizmu”, twierdzą że doświadczają go na każdym kroku. Nie wierzą we własne siły. Autorki projektu postanowiły podjąć dialog ze stereotypami . Istnieje wyraźna potrzeba nieszablonowych działań skierowanych do społeczności romskiej, szczególnie do dzieci, dających jej szansę pozytywnego zaistnienia w życiu społecznym. Widzimy potrzebę niekonwencjonalnych projektów skierowanych do dzieci i młodzieży na osiedlach romskich w trakcie wakacji. W odpowiedzi na tę potrzebę powstał projekt „Romski Pstryk” który od 2007 roku sprawdza się jako ciekawy projekt dla dzieci i młodzieży, w którym kilka osób, autorki Małgorzata Mirga-Tas i Marta Kotlarska oraz Edyta Jaśkowiak i Karolina Mirga Danek, Patrycja Oraczko,Kacper Germañski postanowiło poświęcić swój czas młodym mieszkańcom z najbiedniejszych, najbardziej wyalienowanych osiedli romskich w Małopolsce. „Romski Pstryk” cieszył się i cieszy olbrzymim zainteresowaniem wśród Romów. Projekt ten miał i ma dać młodym Romom szansę podniesienia poczucia własnej wartości oraz stanowić dla nich alternatywę na konstruktywne spędzenie czasu pozaszkolnego.
Efektem projektu ROMSKI PSTRYK, są dwie publikacje „Baba Jaga” oraz „ So da Hin – Zagadka” składające się z baśni i wierszy romskich ilustrowanych przez dzieci z osiedli romskich metoda otworkową.
O projekcie pisze „Gazeta Wyborcza”