w Żywcu I Festiwal Rodzicielstwa

poprawiony.jpg

W ŻYWCU

Festiwal Rodzicielstwa odbywać się będzie w okolicach Dnia Matki oraz Dnia Dziecka. Włącza się także w obchody Tygodnia Promocji Karmienia Piersią (26 maja –1 czerwca), inicjatywy o zasięgu międzynarodowym, której celem jest promowanie i wspieranie karmienia piersią oraz ukazywanie karmienia naturalnego jako normy żywienia niemowląt i małych dzieci.

Organizatorzy: Fundacja Klamra, Żywiecka Strefa Mam.

Współpraca: Kino Janosik

  • LOGO_KLAMRA_KOLOR_WWW.jpg
  • zsm.jpg

Honorowy Patronat nad I Festiwalu Rodzicielstwa w Żywcu objął Antoni Szlagor Burmistrz Miasta Żywca.

PROGRAM

jak.jpg
  • 26 Maj, godz.16.00 – 18.00, Kino JANOSIK, "Jak urodzić i nie zwariować? " Seans dostosowany dla matek z małymi dziećmi. Dla Was m/Mamy specjalny seans! Możecie przyjść same, z innymi mamami, z Waszymi facetami(choć tym razem polecamy bardziej jednak babskie towarzystwo), a nawet z niemowlętami, bo na tym seansie na pewno nie zabraknie przewijaków, przygaszonych świateł i dobrej atmosfery:) Zwariowana komedia o rodzeniu zdecydowanie pozwoli się zrelaksować i ubawić do łez, a opowiedziane przez 5 par historie z całą pewnością przypomną Wam boskie chwile, związane z macierzyństwem:)
  • 28 Maj, Godz. 17.15–19.15, DeKaffe. Warsztaty dla rodziców „Dochodząc do TAK”,
plakat_fabryka_szczesliwosci-zywieca4.jpg

Ponadto dla rodziców z dziećmi w Parku pod dębem, pomiędzy Pałacem a Starym Zamkiem: przy złej pogodzie zajęcia odbędą się w innych terminach lub w DeKaffe

  • KRĘGI na TRAWIE. Spotkania Kobiet, chcących podzielić się swoim doświadczeniem związanym z macierzyństwem.

    Tematy: ciąża i poród, karmienie piersią, noszenie w chustach, naturalne odżywianie dzieci, bliskość, pieluchy i wychowanie bezpieluchowe.

    • 27 Maj, Godz. 10.00, Krąg o naturalnym żywieniu dzieci, w tym o karmieniu piersią, BLW – czyli Bobas Lubi Wybór i innych pomysłach na odżywianie.
    • 28 Maj, Godz.10.00, Krąg o ciąży i porodzie, o oswajaniu lęku, wyborze miejsca narodzin i osób towarzyszących. Do Kręgu zaproszone zostały położna Teresa Gajzler i doula Anna Chmurawa ».
    • 29 Maj, Godz.10.00 Krąg o chustowaniu. O tym jak być blisko z dzieckiem i móc robić prawie wszystko, do Kręgu zaproszona została Marcelina Offord », doradca w Chustowaniu i nie tylko.

    Zasadą kręgów jest, że wszystkie zasiadające w nim osoby mają prawo do swobodnej wypowiedzi, mówią tylko w swoim imieniu, nie doceniają wypowiedzi innych, nie przerywają wypowiedzi. To przestrzeń wymiany myśli, poglądów, doświadczeń. Wszystko, co powiedziane w kręgu w kręgu pozostaje.

  • 05. Czerwca, Godz. 10.00 „Joga dla zdrowia, zabierz ją ze sobą i czuj się lepiej”. Zajęcia ogólne dla osób początkujących i chcących doświadczyć jogi po raz pierwszy. Prowadzi Roman Dawidowski – instruktor hatha jogi, ma za sobą kursy nauczycielskie w stylach Sivananda oraz Iyengara jogi oraz lata doświadczenia.

    Zabierz ze sobą matę do jogi lub karimatę, wygodny strój i nie jedz obfitego posiłku 3–4 godziny przed jogą. Czas zajęć 1 godzina.

  • 15 Czerwiec, godz. 10.00–12.00, "SZAFING” – wymiana dziecięcych ubranek,

11.04.2013 godz. 18.00, Kino Janosik w Żywcu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs” odbył się już pokazy filmu pt.: Uwolnić poród oraz dyskusja: Współorganizatorami wydarzenia była: Fundacja Rodzić po Ludzku

  • _mg_1073.jpg
  • _mg_1068.jpg
  • _mg_1045.jpg

Foto: Piotr Trzmielewski.

W panelu dyskusyjnym w Kinie Janosik w Żywcu po filmie „Uwolnić poród” wzięły udział: Malwina Okrzesik, Karina Paczkowska, Teresa Gajzler, Marcelina Offord.

uwolnicporod.jpg

Film jest sztandarem ogólnoświatowej inicjatywy, której celem jest zmiana systemu opieki okołoporodowej, tak by każda kobieta mogła zdecydować gdzie i w jaki sposób będzie rodzić swoje dziecko. Nakręcony przez parę brytyjskich filmowców Toni Harman i Alexa Wakeforda opowiada historię aresztowanej węgierskiej położnej Agnes Gereb, pod zarzutem towarzyszenia kobietom w porodach domowych i Anny Ternovsky, która pozwała Węgry jako państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrała sprawę. Wygrana sprawa między Ternovsky a Węgrami oznacza, że teraz każda rodząca w Europie kobieta ma prawo do decydowania jak i gdzie będzie rodzić.

„Uwolnić poród” (Freedom for Birth) to 60-minutowy film, w którym występują czołowi eksperci dziedziny położnictwa oraz prawnicy z wielu krajów zajmujący się prawami człowieka. Wszyscy on wzywają do przeprowadzenia radykalnej zmiany w systemach opieki okołoporodowej na całym świecie. Hermine Hayes-Klein, amerykańska prawniczka i organizatorka tegorocznej konferencji w Hadze pt. „Prawa człowieka w porodzie” mówi: „Sposób, w jaki w wielu krajach na całym świecie podchodzi się do porodu jest wielce problematyczny. Miliony ciężarnych wpycha się do szpitali, kładzie na plecach i rozcina. Ich porody są poddawane niepotrzebnym farmaceutycznym i chirurgicznym interwencjom, które, jak same przyznają osoby sprawujące opiekę nad kobietami, są wykonywane z powodów finansowych lub dla wygody personelu. Kobiety na całym świecie zaczynają być świadome tego, że poród nie musi taki wyglądać, a nawet nie powinien. Brak szacunku i nadużycia są niepotrzebną ceną płaconą za poczucie bezpieczeństwa.

11999.jpg

Nakręcony przez parę brytyjskich filmowców Toni Harman i Alexa Wakeforda film pt. „Uwolnić poród” opowiada historię węgierskiej położnej Agnes Gereb, która została aresztowana pod zarzutem towarzyszenia kobietom w porodach domowych. Jedna z matek, której Gereb asystowała w domu, postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie. Będąc w ciąży z drugim dzieckiem, Anna Ternovsky pozwała Węgry jako państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wygrała sprawę, którą można uznać za kamień milowy w walce o wolność porodu na całym świecie. Toni Harman, twórczyni filmu, mówi: „Wygrana sprawa między Ternovsky a Węgrami, która toczyła się w Europejskim Trybunale Praw Człowieka oznacza, że teraz każda rodząca w Europie kobieta ma prawo do decydowania jak i gdzie będzie rodzić. Oznacza to również, że jeśli jakakolwiek kobieta na świecie uzna, że jej wybory dotyczące porodu nie były szanowane i wspierane, może powołać się na przynależne jej prawa. Mamy nadzieję, że razem z premierą filmu „Uwolnić poród” kobiety staną się ich bardziej świadome. Nasz film zatem może być iskrą, która wywoła rewolucję w opiece okołoporodowej na całym świecie. My nazywamy to „rewolucją matek”. Cathy Warwick, dyrektorka Królewskiej Szkoły Położnych w Wielkiej Brytanii (RCM) mówi: „Prawo do bezpiecznego porodu powinno być dla kobiet podstawowym prawem. Niestety w przypadku wielu, wielu milionów kobiet i ich dzieci tak się nie dzieje. Na świecie jest rozpaczliwie mało osób, które pomagają w zapewnieniu i ochronie tego prawa – są to położne. Istnieje zatem realna potrzeba aby liderzy państw, zainwestowali w rozwój położnictwa w ich krajach. Mam nadzieję, że pokazy tego filmu – który RCM również wspiera organizowanym przez siebie pokazem – przyczynią się do stworzenia profesjonalnej opieki okołoporodowej do której kobiety nie mają teraz dostępu.” Lesley Page, prezeska RCM dodaje: „Zbyt dużo kobiet na całym świecie umiera lub poważnie cierpi z powodu braku wykwalifikowanej opieki medycznej. Nie można tego akceptować. Dlatego wzywam wszystkie rządy państw na całym świecie, aby dały kobietom prawo i łatwy dostęp do bezpiecznej opieki na czas ciąży i porodu.” Pani Hayes-Klein konkluduje: „Uwolnić poród” jest inspiracją do zmiany systemu. Poród zmieni się, kiedy kobiety zdadzą sobie sprawę że mają prawo profesjonalnej opieki okołoporodowej i to prawo zaczną egzekwować. Poród zmieni się, kiedy sprzeciwią się nadużyciom, z powodu których tak wiele z nich cierpi i powiedzą: Nigdy więcej!.”

Więcej informacji o filmie znaleźć można na stronie www.freedomforbirth.com.

Toni Harman i Alex Wakeford to para filmowców, twórcy światowego projektu który nazwali „One world birth”. Jego celem jest tworzenie filmów o charakterze edukacyjnym, w których głównymi postaciami są uznani światowi eksperci. Informacje o projekcie na stronie www.oneworldbirth.net. „Uwolnić poród” to ich trzeci film dokumentalny. Do nakręcenia tych filmów zainspirowało ich własne doświadczenie porodowe. Kaskada interwencji doprowadziła w ich przypadku do nieplanowego cesarskiego cięcia. Dziś ich córka ma cztery lata. Więcej informacji na temat sprawy Agnes Gereb (historia aresztowania i możliwość podpisania petycji) na stronie www.freeagnesgereb.com

Sitemap