Prawa człowiecze

Prawa człowieka to bardzo ważny dla nas temat. Od lat angażujemy się w różnorodne działania, kampanie, happeningi, wystawy i zajęcia edukacyjne. Zapraszamy do współpracy!

9 tygodni 4 dni temu
a3_benefit_2016_print-page-001.jpg

Już wkrótce, po raz siedemnasty, odbędzie się Wielka Manifa Warszawska – głośna i prawdziwie niepokorna feministyczna manifestacja praw kobiet, równouprawnienia i solidarności społecznej. Jak co roku, Manifie towarzyszą benefity wspomagające finansowo jej organizację, podczas których odbywają się koncerty, loteria i tańce do białego rana. Fundacja Klamra dołączyła do grona organizacji wspierających MANIFĘ.

15 tygodni 6 dni temu

Rozpoczęliśmy cykl spotkań filozoficznych w Gimnazjum Montessori w Koszarawie – pierwsze zajęcia miały miejsce rok temu. Spotkania mają charakter warsztatowy.
Zajęcia prowadzi Katarzyna Faber-Wróblewska filozof, etyk, mediator; ma wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, obecnie doktorantka w Instytucie Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zapraszamy zainteresowanych współpracą>>
Tegoroczna tematyka skupiona jest wokół kwestii etycznych, związanych między innymi z prawami człowieka, ,,innością”, wielokulturowością, tolerancją oraz miejscem człowieka w świecie ,,w ogóle”.
Wybraliśmy ten obszar do dyskusji, ponieważ właśnie teraz jesteśmy świadkami złożonych i – dla wielu, zwłaszcza młodych, ludzi – często niezrozumiałych przemian społecznych. Rzeczywistość nieustannie dostarcza nam okazji do zastanowienia się nad współczesną kondycją ludzką i zmusza do pytań: ,,Co dalej?”, ,, Jak mamy radzić sobie w świecie?”, ,,Co powinniśmy robić, a czego czynić nie należy?…”
Dzisiaj – z jednej strony – młody człowiek ma praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, wolność wyboru, wolność wypowiedzi oraz możliwości, o jakich poprzednie pokolenia mogły jedynie pomarzyć. Z drugiej: nieproste wymagania , które stawia mu współczesność, ogromne tempo cywilizacyjnego rozwoju i co za tym idzie – coraz częściej zauważalną ,,bylejakość”, izolację, obojętność, strach…
Razem z uczniami próbujemy znaleźć ,,sposób na to wszystko”, ,,złoty środek”. Poznajemy inne kultury, religie, sposoby widzenia świata i  – korzystając z dorobku wielu pokoleń filozofów – uczymy się myśleć samodzielnie, krytycznie, ale z dobrym nastawieniem do świata. Nieustannie dziwiąc się szukamy klucza do mądrości… bo, jak twierdził Arystoteles: ,, U początku filozofii stoi – zdziwienie”. 

  • 20151019_120348.jpg
  • 20151019_120429.jpg
  • 20151019_120423.jpg
  • 20151019_120357.jpg
  • 20151019_120332.jpg
30 tygodni 2 dni temu
LOGO_KLAMRA_KOLOR_WWW.jpg

FiloSońka czyli warsztaty filozoficzne to propozycja Fundacja Klamra dla szkół gimnazjalnych i średnich z terenu województwa śląskiego. Zajęcia prowadzi współpracująca z fundacją, Katarzyna Faber – Wróblewska, filozof i etyk. Zajęcia odbywały się już w ubiegłym roku szkolnym w Gimnazjum Montessori w Koszarawie. Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt: 

Program ,,FiloSońka” skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów szkół średnich. Proponujemy zajęcia edukacyjne z filozofii obejmujące całą gamę zagadnień związanych z pytaniami takimi jak: ,"Kim jest człowiek?”, "Co to znaczy, że coś jest prawdziwe?”, "Co to jest dobro?”, "Co to jest prawda, piękno?” itd.

Pytania tego rodzaju stawiamy sobie przez całe życie. Próbujemy na nie odpowiadać, a mimo to wciąż nie znajdujemy satysfakcjonujących odpowiedzi, więc pytamy i szukamy dalej. Życie współczesnego człowieka toczy się szybko. Chcemy odnieść sukces, zrobić karierę, być skutecznymi. Ale czy to daje nam szczęście? Czy w ogóle pamiętamy, że możemy być szczęśliwi?

Na naszych zajęciach uczymy się p tradycji filozoficznej czytamy i analizujemy teksty, zastanawiamy się nad tym, co ważne, dyskutujemy o wartościach, sensach i dzielimy się własnymi przemyśleniami. Proponujemy trzy typy kursów:
1. Dla uczniów gimnazjum: podstawy i działy filozofii (15 godzin).
2. Dla uczniów gimnazjum: wybrane zagadnienia z historii filozofii (15 godzin).
3. Dla uczniów szkół średnich: wybrane zagadnienia i działy filozofii (25 godzin).
4. Dla uczniów szkół średnich: wybrane zagadnienia z historii filozofii (25 godzin).

Zajęcia mają charakter częściowo wykładowy a częściowo warsztatowy i są prowadzone bezpłatnie. Grupy: 10–20 osób.

Katarzyna Faber-Wróblewska: filozof, etyk, mediator; ma wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, obecnie doktorantka w Instytucie Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

1 rok 14 tygodni temu
igz3.jpg

Zapraszamy 11 grudnia o godz. 12:00 do Kina Helios w Bielsku-Białej na kolejne spotkanie Kina na Temat. Tym razem spotkanie z Dariuszem Paczkowskim z Fundacji Klamra poprzedzi seans filmu „Igrzyska śmierci. Kosogłos cz. 1”.

2 lata 10 tygodni temu
20140110_073116.jpg

Prosimy o wysyłanie Apelu na adres Rzecznika Prasowego Grupy Allegro 

Popieram apel Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ i Fundacji KLAMRA, dotyczący zakazu sprzedaży na Allegro odzieży i gadżetów propagandowych z symboliką nazistowską i rasistowską oraz pism, druków zwartych, wydawnictw książkowych i muzycznych rozpowszechniających takie ideologie. Licytacje tego typu są jednym ze sposobów pochwalania faszyzmu – Polska jest krajem boleśnie doświadczonym przez jego zbrodnie. Nie mogę zgodzić się na obojętność wobec odradzania się tego zjawiska.

Nie będzie kary za przerobione logo Allegro. Sąd: Krytyka była uprawniona. Gazeta Wyborcza 10.01.2014 rok. »

2 lata 10 tygodni temu
dsc03880.jpg

Wspieramy apel Stowarzyszenia Nomada o umożliwienie Romom rumuńskim z koczowiska we Wrocławiu właściwego tłumaczenia w trakcie trwającego procesu sądowego.

2 lata 11 tygodni temu
20140102_151813.jpg

2 grudnia 2013 r. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z Dariuszem Paczkowskim w I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Podczas zajęć przedstawione zostały działania realizowane w ramach projekty Fundacji Klamra WSPÓLNY ŻYWIEC.
9 stycznia 2013 r. odbyły się warsztaty wycinania i odbijania szablonów. Poprowadzili je Dariusz Paczkowski i Dorota Babińska Waluś.

To już drugie spotkanie w ramach realizowanego w szkole projektu Amnesty International Polska „Prawa człowieka Teraz” koordynowanego przez Annę Barabasz. Fundacja KLAMRA dziękujemy za zaproszenie.

  • 20140109_150632.jpg
  • img_6461.jpg
  • img_6463.jpg
  • img_6437.jpg
  • img_6459.jpg
2 lata 11 tygodni temu
20120225291.jpg

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Zabrzu
21 grudnia 2013 r. w Zabrzu pomimo zakazu władz miasta i Wojewody Śląskiego odbyła się anty -Romska manifestacja zorganizowana przez środowiska skrajnie prawicowe: Narodowe Odrodzenie Polski oraz Patrioci Górnik Zabrze. Wszyscy zebrali się pod hasłem: „Nie dla cygańskiej przestępczości”. Uczestnicy w 14 osobowych grupkach wspólnie nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i etnicznym skandując: „Nacjonalizm jest wolnością”, „Polska dla Polaków”.

2 lata 13 tygodni temu
1459085_488511607929007_1756502682_n.jpg

Grafika: Małgosia Rozenau

Wspólnymi siłami odbudujmy „Tęczę”, dając w ten sposób wyraz niezgodzie na zastępowanie dyskusji przemocą. Przywróćmy „Tęczy” jej pierwotne znacznie – niech znowu wywołuje radość, ponad podziałami" – tymi słowami do odbudowy niezwykłej instalacji artystycznej wzywa Komitet Obywatelski na rzecz „Tęczy”

  • Każdy może dorzucić choćby symboliczną złotówkę na odbudowę warszawskiej tęczy – symbol jedności i równości ponad wszelkimi podziałami.
2 lata 13 tygodni temu
flaga_narodu_romskiego1.jpg

16 grudnia 2013 roku Fundacja KLAMRA złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na nawoływaniu do nienawiści na tle rasowym i etnicznym poprzez wysłanie SMSa. Oto jego fragment: „… marsz przeciw cyganom, obecność obowiązkowa dla zabrzańskich patriotów”.

Prawdopodobnie więcej osób związanych z organizatorami manifestacji skierowanej przeciwko społeczności Romskiej, jaka planowana jest w Zabrzu, werbuje w ten sposób jej uczestników.

2 lata 20 tygodni temu
tolerancja2_.jpg
3 lata 2 tygodnie temu
296392_264570846915366_114079178631201_694982_705905004_n.jpg

42 organizacje pozarządowe, w tym Fundacja Klamra oraz 62 pracowników i pracowniczek naukowych Uniwersytetu Gdańskiego poparło List Otwarty do społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego w sprawie debaty nt. związków partnerskich: http://otwartyug.wordpress.com/

Gazeta Wybrcza »

3 lata 29 tygodni temu
3 lata 30 tygodni temu

18 sierpnia w Klubie Akwarium odbył się Wielki Finał przygotowany przez uczestniczki i uczestników warsztatów „Aktywnie na rzecz tolerancji”. Przez 10 dni trzydzieści osób z całej Polski przygotowywało się do realizacji działań animacji lokalnych społeczności uwzględniając perspektywę równości i niedyskryminacji. Ponad czterdziestka dzieci i młodzieży z Żywca, także wzięła udział w zajęciach filmowych, fotograficznych i street artowych. Warsztaty odbywały się na osiedlu socjalnym Kabaty, Klubie Papiernik i Osiedlowym Klubie Akwarium.

Dalszym etapem projektu będzie cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli z powiatu żywieckiego, które potrwają od wrześnie 2012 do lutego 2013. Zgłoszenia należy wysyłać najpóźniej do 2 września.

Oficjalna strona Miasta Żywiec » Kampanie społeczne » ngo.pl » Super Nowa » Żywiec 24 » BB365.info » Gazeta Żywiecka » Żywiec Info » Beskidzka24 » Nasze Miasto »

3 lata 35 tygodni temu

AKCJA MALOWANIA GRAFFITI „POLSKA DLA WSZYSTKICH” NA MIEJSCU RASISTOWSKIEGO GRAFFITI PRZY STACJI PKP W LEGIONOWIE

Gazeta Powiatowa » Wyborcz.pl » Gazeta.pl » Polska Lokalna » MSZ » Fotorelacja MSZ » Legionowo » Kampanie społeczne »

PAP donosi: Wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach w środę wzięła udział w zamalowywaniu rasistowskich napisów znajdujących się przy stacji PKP w Legionowie. Graffiti pokazała BBC w filmie „Stadiony nienawiści” przed Euro 2012. Stelmach własnoręcznie zamalowała celtycki krzyż znajdujący się na murze przy stacji. Zastąpiono go logotypem akcji „Polska dla wszystkich”, organizowanej przez MSZ. Wiceminister podkreśliła, że prawdziwy obraz Polski jest zupełnie inny niż ten zaprezentowany w programie BBC. „Ostatnie wydarzenie sportowe pokazało, że jesteśmy fantastycznymi gospodarzami, umiemy zatroszczyć się o przybyszów z zagranicy, ale z drugiej strony takie pojedyncze elementy świadczą na naszą niekorzyść. Walczmy z tym!” – zaapelowała Stelmach. W inicjatywie, oprócz wiceszefowej resortu spraw zagranicznych udział wzięli prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, przedstawiciel stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, piłkarze Klubu Sportowego Legionovia oraz członkowie lokalnej społeczności. Autorem graffiti, które zastąpiło rasistowskie napisy jest Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra. Artysta zachęcał do wspólnego przeciwstawiania się nienawiści. „Chciałbym zainspirować wszystkich do takich działań” – zaznaczył. Wszyscy uczestnicy wydarzenia, na znak poparcia dla akcji odcisnęli swoje dłonie na murze. Program BBC „Stadiony Nienawiści” wyemitowany przed rozpoczęciem Euro 2012 ukazał Polaków i Ukraińców, jako rasistów i antysemitów. W programie BBC nadanym w ramach stałej cotygodniowej audycji Panorama pokazano ekscesy kibiców, m.in. wznoszenie antysemickich okrzyków oraz atak na studentów z Azji w Charkowie. Jak podkreśliło MSZ w komunikacie przekazanym PAP, graffiti z hasłem „White Power” przy stacji PKP Legionowo wykorzystane w programie BBC „Stadiony nienawiści” zostało usunięte wkrótce po emisji programu.

Sitemap