Edukacja w Tybecie

Ogólnopolska trasa – Każdy ma prawo do nauki. W Tybecie też?

11148.jpg

Trasa wystartowała w Dniu Dziecka. Podczas wydarzeń malowane było graffiti prezentujące problem ograniczania dostępu do edukacji dla dzieci tybetańskich. W ramach ogólnopolskiej trasy w 5 polskich miastach poprzez graffiti nagłośniony został problem nierównych szans na edukację w Tybecie. Więcej informacji o sytuacji praw dziecka w Tybecie można znaleźć na stronie: www.dzieci.ratujtybet.org

Działanie było realizowane przez Fundację Inna Przestrzeń w ramach projektu GRAT „GREAT: Global Rights – Europeans Acting Together” przy wsparciu Unii Europejskiej. Fundacja Klamra pomagała w koordynacji przebiegu całej trasy.

Graffiti malowaliśmy z udziałem przechodniów i publiczności, by nasze przesłanie trafiło do jak najszerszego grona odbiorców. Być może dzięki temu więcej osób zaangażuje się w działania na rzecz Tybetu. – powiedział Dariusz Paczkowski – autor graffiti.

01.06.10 Bielsko-Biała, wspólnie z Fundacją Klamra. Malowanie odbywało się w galerii „Na blachach” przy Dworcu PKP. Natomiast w Klubie Regeneracji odbyło się spotkanie oraz pokaz filmów dotyczących sytuacji w Tybecie.
12.06.10 Kraków, w ramach Tattoo Fest, wspólnie z Klajfertem.
24.06.10 Gniezno, wspólnie z Centrum Kultury eSTeDe, wpólnie z Mixerem
03.07.10 Gdańsk, wspólnie z TUSE
05.07.10 Warszawa, w ramach Festiwalu Street Art Doping, wspólnie z Mateuszem Bieleniewiczem.

Według oficjalnych, a także pozarządowych danych, poziom życia w Tybecie jest na bardzo niskim poziomie. Według ostatnich danych jedynie co trzecie dziecko tybetańskie miało dostęp do obowiązkowej edukacji na poziomie podstawowym. Szacuje się, że ponad połowa Tybetańczyków nie umie czytać ani pisać. Podważa to propagandowe hasła chińskich władz, o dobrobycie i rozwoju, jaki rzekomo Chiny przyniosły Tybetańczykom przez ostatnie 50 lat.

W związku z trudną sytuacją polityczną, wielu rodziców decyduje się wysyłać dzieci w niebezpieczną drogę przez Himalaje do Indii, by mogły otrzymać tam bezpłatną edukację w języku tybetańskim. Dzięki wsparciu organizacji pozarządowych Tybetańczycy mogą uczyć się języka, tradycji i kultury swojego narodu w Indiach, Nepalu a nawet w Polsce. Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń chce zwrócić uwagę na los tybetańskich dzieci, w 2009 roku wydaliśmy pierwszy w Polsce komiks o prawach dzieci w Tybecie „Tybet. Historie prawdziwe”, w 2010 roku chcemy nagłośnić łamanie praw człowieka – w tym prawa do edukacji w Tybecie.  – mówi Piotr Cykowski z ratujTybet.org

  • 11153.jpg
  • 11151.jpg
  • 11150.jpg

Więcej informacji o kampanii GREAT www.ubostwo.pl/prawaczlowieka

Sitemap