Leczyć zamiast karać
Wsparliśmy działania Komitetu Sterującego Polskiej Sieć Polityki Narkotykowej w celu przyspieszenia prac legislacyjnych nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Każdy z Was może podpisać się pod Listem do Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny w tej sprawie. Dowiedz się więcej i odpisz petycję »
Metadon dla Gdańska. Leczyć zamiast karać. Krytyka Polityczna w Trójmieście oraz Fundacja KLAMRA zapraszają na akcję malowania graffiti zaangażowanego w ważną dla Pomorza kwestię – polityki narkotykowej. Jednym z haseł, które znajdą się na graffiti, będzie niezrealizowany od ponad 10 lat postulat – „Metadon dla Gdańska”.
newsweek.pl » Krytyka Polityczna »
wrzeszcz.info>> Dziennik Bałtycki>> infoTuba>> trojmiasto.pl>> Zapraszamy w sobotę 28 sierpnia 2010 roku na godzinę 13.00 do gdańskiej Otwartej Galerii Malarstwa Ściennego na Węźle Kliniczna, kiedy to praca nad graffiti będzie już na ukończeniu. Będzie można zobaczyć zarówno autora przy pracy jak i efekt końcowy. Otrzymają Państwo materiały informacyjne o konieczności zmiany polskiej polityki narkotykowej. Będzie można porozmawiać z działaczami Krytyki Politycznej i osobami działającymi w stowarzyszeniach osób uzależnionych, które postarają się przybliżyć wady obecnego prawodawstwa i zwalczyć strasznie krzywdzący uzależnionych od substancji psychoaktywnych stereotyp. Autorem graffiti jest Dariusz Paczkowski (Fundacja KLAMRA / 3fala.art.pl), który od 1987 roku tworzy zaangażowane społecznie graffiti.
Bohaterkami graffiti są uzależnione ze Stowarzyszenia JUMP'93: Emilia Kwiecińska i Marzena Żelazo, Marta Gaszyńska z Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej. Mural o podobnym przesłaniu powstał już w Warszawie w ramach warsztatów z osobami uzależnionymi 26 czerwca 2010 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Substancji Psychoaktywnych. Marta Gaszyńska, ze Stowarzyszenia JUMP'93, powiedziała: Tematyka graffiti bezpośrednio nawiązuje do art. 62.1 Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, który nakazuje karać każdego za posiadanie każdej ilości narkotyku nawet na karę do 3 lat więzienia. Jako uzależniona, znam problem i myślę, że należy wykorzystać każdą okazję by mówić o tym, że ten zapis należy zmienić, stąd mój udział w projekcie. Taki zapis (wprowadzony w 2000 roku) najczęściej bowiem uderza w osoby młode, eksperymentujące z narkotykami oraz osoby uzależnione. W efekcie, w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano wzrost karalności przede wszystkim wśród osób posiadających narkotyki na własny użytek (najczęściej były to narkotyki w ilościach od 0,3 do 3 gramów), podczas gdy wpływ na wykrywalność poważnych przestępstw narkotykowych był znikomy (Polska przy tak restrykcyjnym prawodawstwie należy jednocześnie do czołowych producentów amfetaminy w Europie). Te nieskuteczne zapisy prawa rocznie kosztują polskie państwo 80 milionów złotych.Choć od długiego już czasu trwa debata publiczna nad koniecznością zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zmiana ta nie następuje.[cytaty pochodzą z „Gazety Wyborczej” z 23 czerwca 2010] Gdańska odsłona graffiti Dariusza Paczkowskiego poruszy niezwykle istotną kwestię braku programu metadonowego w Gdańsku przez co wiele osób uzależnionych od substancji pochodnych opiatów skazanych jest na poszukiwanie terapii w innych częściach Polski lub trwanie w śmiertelnym nałogu. Więcej o problemach z wprowadzeniem leczenia substytucyjnego na Pomorzu przeczytać można w wywiadzie Przemysława Hirniaka z Władkiem z Gdańska »