Mural z Markiem Edelmanem został odsłonięty w Warszawie na murze kamienicy przy ul. Nowolipki 9b 18 kwietnia 2013 roku, w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Autorem projektu był Dariusz Paczkowski. Malowidło przedstawiało Edelmana trzymającego w dłoni żonkil, symbol nadziei.
Odsłonięcie było dużym wydarzeniem, każdy mógł przyjść i odbijając symbol żonkila przyłączyć się do pracy nad muralem. Niestety, w 2014 roku malowidło zostało zamalowane. Powód: administracja budynku zażyczyła sobie opłat jak za wielkoformatową reklamę.
Nasze cele
– Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświecenia. – te słowa Marka Edelmana, uczestnika powstań: warszawskie i w getcie są dla nas ważną wskazówka, którą staramy się kierować w naszych działaniach. Stąd pomysł namalowania w całej Polsce poświęconych mu murali. To murale społecznościowe, w których tworzenie angażuje się wiele osób, organizacji i instytucji. Zamalowanie muralu Edelmana w Warszawie nie ostudziło naszego zapału.
Co zrobiliśmy
* Murale Marka Edelmana powstały w kilku miastach – w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Żywcu.
* Dzięki wsparciu Fundacjęi Joint Distribution Committee Poland oraz Dariusza Paczkowskiego (pieniądze za wylicytowany przez Jurka Owsiaka obraz „Pussy Riot”) ukazało się wydawnictwo podsumowujące warszawskie wydarzenie. Znajdziesz je tutaj.
* Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mediów.
Murale Marka Edelmana w liczbach
* Mural w Żywcu był trzykrotnie odmalowywany po tym, jak zniszczyli go wandale.
* Na otwarciu muralu w Warszawie pojawiło się kilkaset osób, zagrał m.in. Jacek Kleyff z zespołem.
* W skład komitetu honorowego weszło kilkadziesiąt osób, organizacji i instytucji. Tutaj znajdziesz jego pełen skład.