Menu

Ludwika i Hipolit na muralu

IMG_20170521_162749
Z inicjatywy Fundacji Klamra, powstał mural upamiętniający małżeństwo warszawskich wizjonerów. Ponad wiek temu, Wawelbergowie wprowadzili w życie niezwykły projekt społeczny. Hipolit – warszawski finansista i społecznik – uważał, że fatalne warunki mieszkaniowe są główną przyczyną nieszczęść mieszkańców Woli. Rzesze pracowników fabryk żyły wtedy w ciasnych, pozbawionych kanalizacji, drewnianych domach. Dlatego, wraz z żoną Ludwiką powołał fundację „Tanie Mieszkania w Warszawie”. W trzy lata wyrosło na wskroś nowoczesne murowane osiedle, gdzie ponad 300 niezamożnych rodzin znalazło mieszkanie za grosze. Co unikalne, na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia i punkt lekarski.
 

Mural Ludwiki i Hipolita powstanie na jednym z podwórek osiedla, które stworzyli – Kolonii Wawelberga, przy ul. Górczewskiej 15 a. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 21 maja w trakcie corocznego święta Kolonii.

Mural Wawelbergów zaprojektowała i stworzyła czwórka artystów: Dariusz Paczkowski (artysta, performer, animator, szef Fundacji Klamra), Anna Koźbiel-Walas i Adam Walas (muraliści z grupy artystycznej ad manum) i Andrzej Chybowski (ceramik, aktywista, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga) oraz uczestniczki i uczestnicy warsztatów.
 
Projekt jest realizowany przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa i Stowarzyszeniem Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.