Menu

Otwarcie Galerii „Witamy w domu”

Zapraszamy na plenerowy wernisaż z udziałem artystek i artysty, który odbędzie się 15 maja o godz. 17:00 przy Dworcu Gdańskim w Warszawie // wstęp wolny Wydarzenie na FB >>

Galeria murali „Witamy w domu” przy Dworcu Gdańskim w Warszawie jest dedykowana osobom, które zdecydowały się opuścić Polskę w związku z wydarzeniami Marca ‘68. Towarzyszy ona wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą do 24 września 2018 r. można oglądać w Muzeum POLIN.

Inspiracją utworzenia galerii stała się historia Idy Kamińskiej, która 50 lat temu, w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim.

Galeria „Witamy w domu” prezentuje portrety sześciu postaci:
* Idy Kamińskiej – aktorki, reżyserki, wieloletniej dyrektorki Teatru Żydowskiego w Warszawie,
* Anny Frajlich-Zając – poetki, pisarki i wykładowczyni literatury polskiej,
* Aliny Margolis-Edelman – lekarki, działaczki społecznej, uczestniczki powstania w getcie warszawskim,
* Zygmunta Baumana – socjologa i filozofa, jednego z najważniejszych teoretyków postmodernizmu,
* Mariana Eilego – twórcy i długoletniego redaktora naczelnego „Przekroju”,
* Jerzego Lipmana – operatora, autora zdjęć między innymi do „Kanału” czy „Noża w wodzie”, uważanego za współtwórcę Polskiej Szkoły Filmowej.

Galeria „Witamy w domu” to wspólna inicjatywa Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, realizowana przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.

Twórcy murali „Witamy w Domu”:
* Barbara Poniatowska – artystka street artowa, działaczka społeczna, urbanistka.
* Elżbieta Jędrzejewska – artystka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego wydział w Cieszynie. Inspiruje się naturą, której elementy wykorzystuje w swoich pracach. Z pasją aranżuje wnętrza.
* Aleksandra Adamczak – malarka urodzona w Gostyniu w Wielkopolsce. Głównym tematem jej prac są elementy botaniczne i przyrodnicze oraz oblicza kobiet. Aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody i wspierania środowisk prokobiecych. Propaguje także budzenie świadomości społecznej i osobistej poprzez sztukę.
* Marta Zabłocka – artystka, rysowniczka, prowadzi stronę „życie-na-kreskę”. Zaangażowana w sprawy lokalne oraz działania dotyczące praw człowieka, zwierząt, środowiska.
* Dariusz Paczkowski – artysta street art, działacz społeczny. Jego prace znalazły się na ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dyrektor artystyczny Galerii Tybetańskiej oraz galerii „Witamy w domu”.

Galerię „Witamy w Domu” wspierają: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Zespół Szkol Lauder-Morasha, Stowarzyszenia Cukunft, Społeczne Gimnazjum Raszyńska, Bednarska Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka”, Fundacja „Świat na wyciągnięcie ręki”, Fundacja na rzecz Centrum Wielokulturowego, Fundacja Sztuki Zewnętrznej,Stacja Muranów.

Sitemap