Menu

Galeria WITAMY W DOMU

Galeria „Witamy w domu” przy Dworcu Gdańskim w Warszawie powstaje z inicjatywy  Barbary Poniatowskiej i DAriusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. Galeria towarzyszyć będzie wystawie czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą od 9 marca do 24 września będzie można oglądać w Muzeum POLIN.

Galeria jest dedykowana osobom, które musiały wyjechać z Polski w związku z wydarzeniami Marca ’68 roku. Jest otwartą przestrzenią, w której symbolicznie chcemy ich powitać i dzięki temu przywrócić o nich pamięć w przestrzeni publicznej.

Inspiracją dla nas stała się aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim.

W galerii znają się także portrety m.in.:

Zygmunta Baumana, socjologa i filozofa;

Jerzego Lipmana, operatora filmowego;

Aliny Margolis-Edelman, lekarki i działaczki społecznej;

Mariana Eile, twórcy „Przekroju”;

Anny Frajlich-Zając – poetki, pisarki i wykładowczyni literatury polskiej. Na zdjęciu z Martą Zabłocką, autorką projektu muralu i Dariuszem Paczkowskim.Galerię wspierają obecnie: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Zespół Szkol Lauder-Morasha, Stowarzyszenia Cukunft, Społeczne Gimnazjum Raszyńska, Bednarska Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka”, Fundacja „Świat na wyciągnięcie ręki”, Fundacja na rzecz Centrum Wielokulturowego, Fundacja Sztuki Zewnętrznej, Stacja Muranów.

Do stworzenia Galerii zaprosimy kobiety – artystki, ponieważ chcemy wzmocnić działanie kobiet w street arcie. Murale powstawać będą także w ramach otwartych bezpłatnych warsztatów.

Będziemy wdzięczni za pomoc i wsparcie tej inicjatywy. Darowizny prosimy przekazywać na konto Fundacja Klamra:

35 2130 0004 2001 0527 4022 0001 (z dopiskiem Galeria WITAMY W DOMU).

oraz

My Planet Mission >>

Fundacja Klamra jest organizacją pożytku publicznego, można więc także przekazać nam 1% podatku przy rozliczeniu rocznym wystarczy, wpisać do deklaracji podatkowej numer: KRS 0000356485

W projekcie biorą udział obecnie:

  • Barbara Poniatowska, artystka street artowa, działaczka społeczna, urbanistka.
  • Inspiracją przy wyborze rodzaju kwiatów do muralu Idy Kamińskiej była sama jej postać: silnej, niezłomnej kobiety, aktorki. Kwiaty, które ją otoczyły są odzwierciedleniem siły jej charakteru. Stąd goździki, które jako piękne, odmienne kwiaty przetrwają najtrudniejsze warunki. Tłem stała się siatka utkana z symbolu gwiazd Dawida, wzmacniająca wizerunek postaci wychodzącej poza ramy, te złote na muralu i te życiowe. Barbara Poniatowska

 

  •  Elżbieta Jędrzejewska, artystka, absolwentka uniwersytetu śląskiego wydział w Cieszynie. Inspiruje się naturą, której elementy wykorzystuje w swoich pracach. Z pasją aranżuje wnętrza. Kontakt FB >>
  •  Bardzo się cieszę z zaproszenia do realizacji projektu, ponieważ uważam, że ta idea zwłaszcza w dzisiejszych czasach, pełnych nietolerancji jest bardzo ważna. Mozaiką chciałam nadać dodatkową bardziej dotykalną formę odbioru mojej pracy. Przestrzenna forma ma dla mnie duże znaczenie, materiały których używam (kamień ,glina , ceramika) są symbolem związku człowieka z ziemią i miejscem, które mogą nazwać swoim a które zostało odebrane przymusowym emigrantom marca 68. Elżbieta Jędrzejewska

 

  •  Aleksandra Adamczak – malarka urodzona w Gostyniu w Wielkopolsce. Głównym tematem jej prac są elementy botaniczne i przyrodnicze oraz oblicza kobiet. Aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody i wspierania środowisk pro kobiecych. Propaguje także budzenie świadomości społecznej i osobistej poprzez sztukę.
  • Mural został namalowany pędzlem i artystycznymi farbami akrylowymi. Jestem malarką i na co dzień używam takich mediów i taką techniką się posługuję. Dla mnie to naturalny sposób wyrażania siebie. Mural Aliny Edelman pokazał mi, że w streetarcie jest miejsce dla kobiecych tematów i kobiet jako twórców, a klasyczne malarstwo nie traci na jakości w przestrzeni miasta, a wręcz zyskuje. Aleksandra Adamczak

 

  • Marta Zabłocka, artystka, rysowniczka, prowadzi stronę „życie-na-kreskę”. Zaangażowana w sprawy lokalne oraz działania dotyczące praw człowieka, zwierząt, środowiska. Życie Na Kreske >>  www.behance.net/zycie-na-kreske
  •  Współtworzenie Galerii Witamy w domu to dla mnie inspirująca okazja do tego, aby poruszać tematy ważne, szukać dla nich miejsc i osób, z którymi mogę je zrealizować. To dla mnie ważny krok w moim rozwoju jako artystki, jak i niezwykła okazja do zanurzenia się w historii. Dzięki Darkowi Paczkowskiemu, który zaprosił mnie do projektu, mogłam się wzbogacić o to wszystko. Wiele zawdzięczam także Pani Annie Frajlich-Zając, która swoją mądrością i otwartością poruszyła moją rzeczywistość. Marta Zabłocka

  • Dariusz Paczkowski, artysta street art, działacz społeczny. Jego prace znalazły się na ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dyrektor artystyczny Galerii Tybetańskiej oraz Galerii Witamy w domu. www.3fala.art.pl 
  • Bardzo się cieszę, że w projekcie wzięło udział tyle artystek, które przyjęły zaproszenie. Współpraca z nimi była doskonałym doświadczeniem. Zostawiły w przestrzeni publicznej Warszawy wspaniałe prace i swojej twórczej kobiecej energii. Bardzo dziękuję także wszystkim osobom, które pomagały wycinać szablony i wspierały nas przy realizacji murali. Jest tu jeszcze dużo miejsca i mam nadzieję, że będziemy mogli tworzyć kolejne malowidła. Dariusz Paczkowski

Wspaniałe koszulki dla artystek i artysty biorących udział w projekcie #GaleriaWITAMYwDomu ufundowały firmy INNA.PL oraz KOSZULKA.PL. Bardzo serdecznie dziękujemy. Zapraszamy dziś o 17.00 na otwarcie galerii.

Elżbieta Jędrzejewska i Barbara Poniatowska udzielają wywiadu dla Kuriera Warszawskiego. Relacje można obejrzeć w TVP3 o godz. 18:30, lub w internecie. A otwarcie już za chwile o godz. 17:00.

Zapraszamy na plenerowy wernisaż z udziałem artystek i artysty, który odbędzie się 15 maja o godz. 17:00 przy Dworcu Gdańskim w Warszawie // wstęp wolny Wydarzenie na FB >>

Galeria murali „Witamy w domu” przy Dworcu Gdańskim w Warszawie jest dedykowana osobom, które zdecydowały się opuścić Polskę w związku z wydarzeniami Marca ‘68. Towarzyszy ona wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą do 24 września 2018 r. można oglądać w Muzeum POLIN.

Inspiracją utworzenia galerii stała się historia Idy Kamińskiej, która 50 lat temu, w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim.

Galeria „Witamy w domu” prezentuje portrety sześciu postaci:
* Idy Kamińskiej – aktorki, reżyserki, wieloletniej dyrektorki Teatru Żydowskiego w Warszawie,
* Anny Frajlich-Zając – poetki, pisarki i wykładowczyni literatury polskiej,
* Aliny Margolis-Edelman – lekarki, działaczki społecznej, uczestniczki powstania w getcie warszawskim,
* Zygmunta Baumana – socjologa i filozofa, jednego z najważniejszych teoretyków postmodernizmu,
* Mariana Eilego – twórcy i długoletniego redaktora naczelnego „Przekroju”,
* Jerzego Lipmana – operatora, autora zdjęć między innymi do „Kanału” czy „Noża w wodzie”, uważanego za współtwórcę Polskiej Szkoły Filmowej.

Galeria „Witamy w domu” to wspólna inicjatywa Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, realizowana przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.

Twórcy murali „Witamy w Domu”:
* Barbara Poniatowska – artystka street artowa, działaczka społeczna, urbanistka.
* Elżbieta Jędrzejewska – artystka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego wydział w Cieszynie. Inspiruje się naturą, której elementy wykorzystuje w swoich pracach. Z pasją aranżuje wnętrza.
* Aleksandra Adamczak – malarka urodzona w Gostyniu w Wielkopolsce. Głównym tematem jej prac są elementy botaniczne i przyrodnicze oraz oblicza kobiet. Aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody i wspierania środowisk prokobiecych. Propaguje także budzenie świadomości społecznej i osobistej poprzez sztukę.
* Marta Zabłocka – artystka, rysowniczka, prowadzi stronę „życie-na-kreskę”. Zaangażowana w sprawy lokalne oraz działania dotyczące praw człowieka, zwierząt, środowiska.
* Dariusz Paczkowski – artysta street art, działacz społeczny. Jego prace znalazły się na ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dyrektor artystyczny Galerii Tybetańskiej oraz galerii „Witamy w domu”.

Galerię „Witamy w Domu” wspierają: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Zespół Szkol Lauder-Morasha, Stowarzyszenia Cukunft, Społeczne Gimnazjum Raszyńska, Bednarska Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka”, Fundacja „Świat na wyciągnięcie ręki”, Fundacja na rzecz Centrum Wielokulturowego, Fundacja Sztuki Zewnętrznej,Stacja Muranów.

Temat: Projekt: Galeria WITAMY W DOMU

#GaleriaWITAMYwDOMU przy Dworcu PKP Warszawa Gdańska ma kolejny mural. Przedstawia on Zygmunta Baumana, socjologa i filozofa. Autorami są Elżbieta Jędrzejewska, która przygotowała wspaniałą ceramiczną mozaikę oraz Dariusz Paczkowski.

Bardzo Was proszę o wsparcie finansowe naszej inicjatywy. Darowizny prosimy przekazywać na konto Fundacja Klamra:
35 2130 0004 2001 0527 4022 0001 (z dopiskiem Galeria WITAMY W DOMU) oraz
My Planet Mission >> 
Możesz także przekazać nam 1% podatku: https://klamra.org/1procent/

Galerię wspierają obecnie: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Zespół Szkol Lauder-Morasha, Stowarzyszenia Cukunft, Społeczne Gimnazjum Raszyńska, Bednarska Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka”, Fundacja „Świat na wyciągnięcie ręki”, Fundacja na rzecz Centrum Wielokulturowego, Fundacja Sztuki Zewnętrznej.

Galeria „Witamy w domu” przy Dworcu PKP Warszawa Gdańska powstaje z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. Galeria towarzyszyć będzie wystawie czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą od 9 marca do 24 września będzie można oglądać w Muzeum POLIN.

Ogromne podziękowania dla wszystkich osób, które wspierają nas przy tworzeniu Galerii.

Współtworzenie Galerii Witamy w domu to dla mnie inspirująca okazja do tego, aby poruszać tematy ważne, szukać dla nich miejsc i osób, z którymi mogę je zrealizować. To dla mnie ważny krok w moim rozwoju jako artystki, jak i niezwykła okazja do zanurzenia się w historii. Dzięki Darkowi Paczkowskiemu, który zaprosił mnie do projektu, mogłam się wzbogacić o to wszystko. Wiele zawdzięczam także Pani Annie Frajlich-Zając, która swoją mądrością i otwartością poruszyła moją rzeczywistość. Marta Zabłocka
Bardzo się cieszę z zaproszenia do realizacji projektu, ponieważ uważam, że ta idea zwłaszcza w dzisiejszych czasach, pełnych nietolerancji jest bardzo ważna. Mozaiką chciałam nadać dodatkową bardziej dotykalną formę odbioru mojej pracy. Przestrzenna forma ma dla mnie duże znaczenie, materiały których używam (kamień ,glina , ceramika) są symbolem związku człowieka z ziemią i miejscem, które mogą nazwać swoim a które zostało odebrane przymusowym emigrantom marca 68. Elżbieta Jędrzejewska
 
Inspiracją przy wyborze rodzaju kwiatów do muralu Idy Kamińskiej była sama jej postać: silnej, niezłomnej kobiety, aktorki. Kwiaty, które ją otoczyły są odzwierciedleniem siły jej charakteru. Stąd goździki, które jako piękne, odmienne kwiaty przetrwają najtrudniejsze warunki. Tłem stała się siatka utkana z symbolu gwiazd Dawida, wzmacniająca wizerunek postaci wychodzącej poza ramy, te złote na muralu i te życiowe. Barbara Poniatowska
 
Bardzo się cieszę, że w projekcie wzięło udział tyle artystek, które przyjęły zaproszenie. Współpraca z nimi była doskonałym doświadczeniem. Zostawiły w przestrzeni publicznej Warszawy wspaniałe prace i swojej twórczej kobiecej energii. Bardzo dziękuję także wszystkim osobom, które pomagały wycinać szablony i wspierały nas przy realizacji murali. Jest tu jeszcze dużo miejsca i mam nadzieję, że będziemy mogli tworzyć kolejne malowidła. Dariusz Paczkowski

 

 

Przygotowania do malowania w Galerii Witamy w domu trwają. Wycinamy szablony, powstają mozaiki. Dziękujemy serdecznie wolontariuszkom za pomoc: Ina, Małgorzata, Zuza, Natalia, Agnieszka, Ewa, Monika.

 

 

Gazeta Stołeczna >>

Galeria „Witamy w domu” przy Dworcu Gdańskim >> w Warszawie powstaje z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. Galeria towarzyszyć będzie wystawie czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” którą od 9 marca do 24 września będzie można oglądać w Muzeum POLIN.

Będziemy wdzięczni za pomoc i wsparcie tej inicjatywy. Darowizny prosimy przekazywać na konto Fundacja Klamra:

35 2130 0004 2001 0527 4022 0001 (z dopiskiem Galeria WITAMY W DOMU).

oraz

My Planet Mission >>

Galeria jest dedykowana osobom, które musiały wyjechać z Polski w związku z wydarzeniami Marca ’68 roku. Jest otwartą przestrzenią, w której symbolicznie chcemy ich powitać i dzięki temu przywrócić o nich pamięć w przestrzeni publicznej. Inspiracją dla nas stała się aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim. W galerii znają się portrety m.in.: Zygmunta Baumana, wybitnego socjologa i filozofa; Mariana Eile, założyciela „Przekroju”; Aliny Margolis-Edelman, lekarki i działaczki społecznej. Galerię chcemy powiększać o kolejne portrety np.: Jerzego Lipmana, operatora filmowego. Dlatego zapraszamy do wspierania tego projektu organizacje społeczne i instytucje z całego kraju. Galerię wspierają obecnie: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, Zespół Szkol Lauder-Morasha, Stowarzyszenia Cukunft, Społeczne Gimnazjum Raszyńska, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka”.

Do stworzenia Galerii zaprosimy kobiety – artystki, ponieważ chcemy wzmocnić działanie kobiet w street arcie. Murale powstawać będą także w ramach otwartych bezpłatnych warsztatów.

Sitemap