Projekt “Aktywnie na rzecz tolerancji” ma na celu zwiększanie aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemów związanych z dyskryminacją i wdrożenie programu edukacji obywatelskiej opartej o wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, angażowanie młodzieży na rzecz środowiska lokalnego oraz tworzenie w Żywcu i okolicach przestrzeni wolnej od uprzedzeń i dyskryminacji.
trenerów/trenerek, działaczy i działaczek, wolontariuszy i wolontariuszek organizacji pozarządowych, osób zainteresowanych działaniami przeciwko dyskryminacji,
nauczycieli i nauczycielek planujących realizację projektów antydyskryminacyjnych,
mieszkańców Żywca i okolic, w szczególności młodzieży.
Projekt składa się z dwóch głównych modułów działań:
I. warsztaty dla trenerów/trenerek, działaczy/działaczek organizacji pozarządowych – 10 dni w sierpniu 2012 r. (rekrutacja zakończona). Więcej »
II. cykl szkoleń dla nauczycielek/nauczycieli z Żywca i okolic w okresie od września 2012 r. do lutego 2012 r. (rekrutacja od sierpnia 2012 r.) a także prezentację zdobytych doświadczeń w internecie. Więcej »
UWAGA: są jeszcze wolne miejsca na szkolenia!
Projekt realizowany jest przez Fundację Klamra we współpracy z Urzędem Miejskim w Żywcu, do współpracy zaprosiliśmy także ekspertki i ekspertów doświadczonych organizacji podejmujących działania na rzecz społeczności lokalnych, animacyjne i antydyskryminacyjne: Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych Ę, Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Projekt wspiera Fundacja im. Stefana Batorego
Projekt realizowany jest przez Fundację Klamra we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych Ę, Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP-KLATKA przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Żywcu.
Projekt Liderka realizowany jest w ramach projektu Fundacji Klamra „Aktywnie na rzecz tolerancji" współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt wspierany przez Fundację Batorego.
Komitet Zabłocie przy Towarzystwie Naukowym Żywieckim zaprasza 19.06.2013 (Środa) na dwa wydarzenia:
9;45 aula I LO im. M. Kopernika w Żywcu sesja pt. Śladami Żydów. Spacer po Zabłociu prelekcja na kanwie fotografii uczennic I LO oraz promocja materiału pt. Śladami Żydów. Ścieżka edukacyjna po Zabłociu.
Działanie zrealizowane zostało dzięki wsparciu Fundacji Klamra w ramach projektów „Wspólny Żywiec” oraz „Aktywnie na rzecz tolerancji” realizowanych przy wsparciu Fundacji im.
Fundacja Klamra przyłączyła się do obchodów Dnia Dobrych Uczynków, którego pomysłodawcą jest Fundacja Ekologiczna Arka. Legos i 3fala.art.pl poprowadzili mini warsztaty graffiti, czego efektem są kolejne dwie ścianki pełne kolorów. Dzięki wielkie!
Projekt „Jesteśmy różnorodną jednością”, składał się z trzech etapów. Etap pierwszy były to zajęcia warsztatowe skierowane do uczniów gimnazjum o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim i umiarkowanym Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Żywcu. Głównym celem warsztatów było kształtowanie u uczniów postaw wzajemnej akceptacji i tolerancji oraz umiejętności współpracy. Drugim etapem projektu było zorganizowanie i przeprowadzenie I Żywieckiego Dnia Tolerancji, który miał na celu integrację środowisk dziecięcych i młodzieżowych oraz praca na rzecz tolerancji i współpracy. Etap trzeci to jednodniowy wyjazd uczestników warsztatów do Krakowa i występ na XI Przeglądzie teatralno-muzycznym zespołów artystycznych osób niepełnosprawnych „O Buławę Lajkonika”. Była to forma nagrody dla uczestników warsztatów, o tyle istotna i potrzebna, gdyż uczniowie placówki to dzieci o utrudnionym sposobie społecznego funkcjonowania. Celem było też zaprezentowanie przygotowanego na warsztatach przedstawienia szerszej publiczności i poruszenie tym samym tematyki tolerancji.
W warsztatach wzięło udział 26 uczniów. Osobami prowadzącymi zajęcia były mgr Maria Chrobakiewicz oraz mgr Barbara Sołtysek – nauczycielki SOSW. W sumie odbyło się osiem spotkań.
Całość realizowana była w ramach projektu Fundacji Klamra „Aktywnie na rzecz tolerancji” współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.Projekt wspierany przez Fundację Batorego.
27 kwietnia odbył się ostatni warsztat z cyklu szkoleń dla osób pracujących z młodzieżą w Żywcu, poświęcony ewaluacji i podsumowaniu zrealizowanych przez uczestniczki działań lokalnych.
Inspirujące były informacje o tym, jak poprzez działania udało się zainteresować młodzież do dyskusji na tematy związane z dyskryminacją, prawami człowieka, tolerancją oraz różnorodność działań.
To jednak jeszcze nie koniec, przed nami finał projektu Liderki, a podsumowaniem całości będzie ‚Inspirator’ – publikacja prezentująca nasze działania i ich realizatorki i realizatorów. Będzie w niej dużo zdjęć i inspirujących tekstów – uczestniczek/ów projektu i zaproszonych ekspertek.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu ‚Aktywnie na rzecz tolerancji’ współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Działanie wspierane przez Fundację im. Stefana Batorego.
24.04.2013r. /środa/ o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury–klub „Papiernik” w Żywcu, ul. Ks. Pr. St. Słonki 31 zostaną podsumowane projekty realizowane w ramach działania „AKTYWNIE NA RZECZ TOLERANCJI” :
Nasze Miasto » Beskidzka24 » Super Nowa » „Gazeta Żywiecka »”:[http://www.gazetazywiecka.pl/index.php?…} Rzymskokatolicka Parafia » Żywiec.pl LO » Żywiecczyzna.pl » MCK » Żywieconline.pl »
Przez cały marzec trwały warsztaty będące częścią projektu antropologiczno-fotograficznego pt. „ŚLADAMI ŻYDÓW – spacer po Zabłociu” .
8 Uczennic I LO im. M. Kopernika w Żywcu: Katarzyna Gardaś, Agnieszka Hernas, Sylwia Kania, Adrianna Kluka, Olga Morzyńska, Klaudia Murańska, Beata Pytlarz i Ksenia Widuch pod opieką artystyczną Jakuba Grzywaka, (fotografika z Zabłocia, członka formacji Klisza Werk) wędrowało z aparatami po Zabłociu, dzielnicy Żywca. Zajęcia plenerowe wraz z pracą nad obróbką fotografii (w pracowni komputerowej udostępnionej przez I LO im.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Hugona Kołłątaja w Żywcu biorą udział w warsztatach pt.„Inni, a tacy sami” realizowanym w ramach projektu Fundacji Klamra „Aktywnie na rzecz tolerancji” Celem jest edukacja w zakresie cech wspólnych i różnic pomiędzy religiami, wychowanie w duchu tolerancji postaw i zachowań oraz łamanie stereotypów i uprzedzeń.
W dniu 12 marca 2013 r.uczniowie z klas 6 c i 6 f SP nr 5 w Żywcu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, na cmentarzu żydowskim w Żywcu – Zabłociu, przybliżających historię Żydów w naszym mieście, a opowiedzianą przez p. Katarzynę Jaworską- pracownika Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz p. Eugeniusza Gradka- opiekuna cmentarza. W dniu następnym wykonywali z gliny macewy i menory uczestnicząc w warsztatach ceramicznych w Muzeum Miejskim w Żywcu. W szkole odbyło się też spotkanie z ks. Piotrem Niemczykiem dotyczące religii prawosławnej i sztuki pisania ikon. Uczniowie realizują ten projekt pod opieką nauczycieli- Doroty Biernat i Doroty Babińskiej Waluś.
Projekt Fundacji Klamra „Aktywnie na rzecz tolerancji” współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.Projekt wspierany przez Fundację Batorego.