Edukacja na rzecz...
Edukacja na rzecz praw człowieka i różnorodności w Żywcu
BIAŁORUSKI PAŹDZIERNIK Planowane spotkanie: 11 i 12.X.2012 11.10.2012 Wernisaż wystawy „Belarus Press Photo” – wystawa będzie w Żywcu do końca października
Spotkanie otwarte – główni beneficjenci: uczniowie szkół w terenu powiatu żywieckiego oraz osoby zainteresowane; Spotkanie poprowadzi Łukasz Grajewski – Fundacja Schumana;
Prelegenci: Aleś Zarembiuk, Dom Białoruski w Warszawie Belarus Kolektiv Project Łukasz Grajewski
Plan spotkania: Godz. 10:00 wernisaż wystawy Godz. 11:00 rozpoczęcie spotkania Pt. „Białoruski Październik” (czas około 2–3 godziny)
12.10.2012 Warsztaty dla uczniów szkół średnich
Działania realizowane są w ramach projektu: Edukacja Globalna. Projekt porusza tematykę praw człowieka, wykluczenia, różnorodności społecznej i kulturowej świata, jego głównym celem jest umożliwienia spotkania uczniów żywieckich szkół z przedstawicielami różnych regionów, kultur, poznanie ich specyfiki, problemów. W ramach projektu o komponent globalny rozbudowany zostanie program przygotowywanego Dnia Romskiego, zorganizowane po raz pierwszy w mieście wydarzenia edukacyjne związane z sytuacją na Białorusi oraz pilotażowo – zainicjowana Żywa Biblioteka. Organizatorzy stawiają przede wszystkim na dotarcie do miejscowych szkół, nawiązanie współpracy z nauczycielami – także dostarczenie im praktycznych informacji, materiałów do samodzielnego włączania tematyki globalnej do prowadzonych lekcji. Wszystkie działania mają charakter pilotażowy i innowacyjny dla społeczności Żywca, która wg badań jest niezwykle homogeniczna i zamknięta. Celem projektu jest zatem pokazanie różnorodności świata – zarówno najbliższego sąsiedztwa jak i odległych krajów i rozbudzenia zainteresowania do dalszych poszukiwań – zarówno przez młodzież jak i nauczycieli.
Partnerzy projektu:
- Dom Białoruski w Warszawie – jest organizacją jednoczącą białoruską diasporę, informującą świat o wydarzeniach na Białorusi, wspierającą represjonowanych działaczy białoruskiej opozycji.
- Fundacja Inna Przestrzeń – zajmuje się m.in. promocją wielokulturowości i wsparciem społeczności migrantów w Warszawie, współpracuje z licznymi organizacjami zrzeszającymi migrantów.
- Muzeum Miejskie w Żywcu – prowadzi m.in. działania edukacyjno-oświatowe, adresowane m.in. do młodzieży – bezpłatne udostępnienie sal wystawowych na spotkania, obsługa merytoryczna i techniczna.
- Kino “Janosik” w Żywcu – jedyne działające na terenie powiatu, podejmuje działania na rzecz upowszechniania kultury i problematyki społecznej; (m.in. festiwal “Watch Docs” – w 2012 wspólnie z Fundacją Klamra); w ramach projektu w kinie odbędą się bezpłatne projekcje filmów o tematyce białoruskiej.
- Powiatowy Zarząd Oświaty w Żywcu – współpraca w zakresie koordynacji działań w obrębie szkół, w tym rekrutacja uczestników.
Metody – wystawa, film, spotkanie, warsztaty. Prezentacja zagadnień w postaci filmów i wystawy wydaje się najwłaściwszym środkiem do zainteresowania tematem młodych mieszkańców Żywca, którzy na co dzień mają małe szanse zetknąć się z Białorusinami i ich współczesnymi problemami. wystawa “Belarus Press Photo” natomiast ma za zadanie postawić pytania dotyczące codzienności, i zachęcić do podjęcia działań wyjaśniających nasuwające się pytania i wątpliwości. Podjęcie tematyki praw człowieka na Białorusi wpisuje się w dotychczasowe działania Fundacji i jej twórców na rzecz Białorusi (m.in. happeningi, murale np. “Łukaszenka do paki”), choć warto dodać, że dotychczas na terenie Żywca nie były realizowane na większą skalę.
Cel projektu: Ukazanie mieszkańcom Żywca – w szczególności młodzieży szkolnej – problemów związanych z ochroną praw człowieka oraz relacji międzykulturowych, społecznych i politycznych ukazując perspektywę problemów lokalnych (przykład Romów – w perspektywie Żywca, Polski, Europy), bliskiego sąsiedztwa (Białoruś) oraz krajów tzw. “Globalnego Południa” (Azji i Afryki). W projekcie niezwykle ważnym aspektem będzie pokazanie perspektywy wymienionych zagadnień z punktu widzenia osób pochodzących z wybranych kultur i środowisk oraz dostarczenie miejscowym nauczycielom materiałów i wiedzy z zakresu edukacji globalnej ułatwiającej samodzielne wprowadzanie Edukacji Globalnej do prowadzonych zajęć w celu zaktywizowania młodych mieszkańców miasta do zainteresowania prawami człowieka oraz wykluczeniem – w wymiarze lokalnym jak i globalnym.
„Edukacja Globalna” jest programem Fundacji Edukacja dla Demokracji. Program jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.