Menu

Zbiórka dla dzieci w Auchan

Na osiedlu socjalnym w Żywcu mieszka kilkadziesiąt dzieci, które niedługo rozpoczną nowy rok szkolny. Potrzebna jest pomoc dla nich. Gazeta Wyborcza >>

Kilka bloków widocznych z okien samochodów jadących drogą do Zwardonia to żywieckie osiedle socjalne. Trafiają tam rodziny, które nie mają się gdzie podziać, m.in. eksmitowane przez spółdzielnie mieszkaniowe za długi. Na osiedlu mieszka także grupa Romów. Niektórzy mieszkańcy jakoś sobie radzą, ale wiele rodzin ledwo wiąże koniec z końcem. Mieszkania są malutkie i bez żadnych wygód, ale większość ludzi i tak cieszy się, że ma jakikolwiek dach nad głową.

Kilka lat temu osiedlem zainteresowała się żywiecka fundacja Klamra. Próbuje zjednoczyć mieszkańców wokół wspólnych przedsięwzięć, zmobilizować ich do działania, walki o lepsze życie. Mieszkańcom pomagają także bielskie soroptymistki oraz sporo prywatnych osób. Wszyscy są zgodni co do tego, że jedną z najważniejszych rzeczy jest edukacja dzieci. Tylko ucząc się będą miały szansę na lepsze życie od swoich rodziców. To trudne, bo w malutkich mieszkaniach brakuje często miejsca na to, by odrobić zadania domowe.

Na osiedlu mieszka około 70 dzieci, cześć jest w wieku szkolnym. Fundacja Klamra dzięki pomocy Auchan w Bielsku-Białej organizuje zbiórkę przyborów szkolnych. Potrzebne są zeszyty, kredki, flamastry. Przyda się wszystko. Można kupić coś dla dzieci z Żywca przy okazji codziennych zakupów w Auchan, stanął tam specjalny regał na dary. Zbiórka potrwa do końca miesiąca.

Strona stworzona w ramach projektu realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG.