Menu
Temat

Prawa człowieka

Temat: Projekt: Galeria Tybetańska

Społeczność Tybetańska w Polsce zorganizowała 10 marca 2017 roku dwa wydarzenia, by upamiętnić 58 rocznicę wolnościowego powstania w Tybecie. Najpierw spotkaliśmy się w Galerii Tybetańskiej na Woli, pod tablicą poświęconą ofiarom, krwawo stłumionego powstania. Odśpiewano hymn Tybetu i pięść powstańców. Następnie protestowaliśmy pod Ambasadą Chin.

Opublikowany został właśnie materiał o naszych muralach w magazynie kulturalnym CO JEST GRANE 24 >>

Temat: , Projekt: Dzieci dla Aleppo

Dzisiaj Fundacja KLAMRA i Fundacja Zwierząt Skrzywdzonych i Porzuconych BUDRYSEK wspólnie z Kawiarnią Wiedeńską DeKaffe, przeprowadziły dla dzieci warsztaty wypiekania muffin oraz malowania na ekologicznych torbach. To w ramach działalności Inicjatywy obywatelskiej ŻYWIEC DLA ALEPPO >>

 

Żywiec dla Aleppo

Oto kolejne wydarzenia organizowane przez Inicjatywę Obywatelską „Żywiec dla Aleppo”. Tak prowadzona jest przez nas zbiórka pieniędzy na pomoc dla uchodźców z Aleppo, jaką niesie Polska Akcja Humanitarna (PAH).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fundacja Klamra przyłączyła się i wspiera Inicjatywę Obywatelską Żywiec dla Aleppo. Zapraszamy Was do współpracy i pomocy. W dniach 11.01.2017 oraz od 04.02 do 05.02.2017 r. planujemy spotkania z wyjątkowymi gośćmi, koncerty, dyskusje. Będzie to kilka dni w trakcie których zbierać będziemy środki na Polska Akcja Humanitarna z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Aleppo. Aktualności na stronie wydarzenia >> Super Nowa >>

15878296_10206682600098446_402357530_o Czytaj całość…

Fundacja Klamra po raz kolejny, włączyła się  do międzynarodowej akcji Amnesty International.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Zapraszaliśmy w Żywcu do Bistro Delikatesy Rynek 19, gdzie powstało 136 listów. W Warszawie wsparliśmy Spółdzielnię Socjalna WOLA, która zorganizowała maraton. Tu napisaliśmy 90 listów.

Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce piszemy w setkach miejsc w całym kraju – w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Każdy może zorganizować Maraton! Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

W Żywcu rysowaliśmy także obrazki i zbieraliśmy widokówki, które wyślemy bohaterom tegorocznego maratonu.

Stowarzyszenie Żydowskie CUKUNFT przygotowało wystawę pt.: „Cukunft – Żydów z breslau, Żydzi Wrocławia”. Fundacja Klamra jest jednym z partnerów tej ekspozycji opowiadającej o świeckim życiu niemieckich i polskich Żydów, związane z Wrocławiem. Wystawa prezentuje biografie ważnych osobistości żydowskiego pochodzenia i historii świeckiej społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku. Wystawa prezentowana była już we Wrocławiu a obecnie oglądać ją można w Łodzi w Centrum im. Marka Edelmana.

15042108_1367446679972117_2933866915262139053_o

Temat: , , Projekt: Gra gitara!

Gra Gitara! Wspieraj akcję społeczną na rzecz społeczności romskiej w Żywcu! Zbieramy 400 złoty na gitarę. Darowiznę prześlij na konto Fundacji Klamra: 35 2130 0004 2001 0527 4022 0001
Gra gitara! Jest muzyka, jest taniec i śpiew. Jest też integracja społeczna, radość i wspieranie wspaniałej kultury romskiej. Zobacz klip >>

Gazeta Wyborcza >>

Czytaj całość…

Historia się lubi powtarzać… W 1937 roku ONR doprowadził do wprowadzenia na Uniwersytecie Warszawskim, getta ławkowego dla Żydów… Irena Sendlerowa siadała wówczas z nimi w czasie zajęć. Stała się przez to celem ataków ze strony studentów należących do ONR. Po tym, jak była świadkiem znęcania się nad jej żydowskimi koleżankami, skreśliła stempel w indeksie przyznający jej prawo do zajmowania miejsc w ławkach dla chrześcijan. Została za to zawieszona w prawach studenta.
ONR wczoraj znowu pojawił się przed bramą tej uczelni…
Na szczęście dzisiaj była nasza reakcja. Akcję zorganizowały studentki i studenci z Uniwersytetu Zaangażowanego. Fundacja KLAMRA wzięła w niej udział. „Akademia bez rasizmu!”, „Narodowcy, szmalcownicy, idźcie sobie ze stolicy!”, „Faszyzm nie przejdzie!”. Dziękujemy Wam za tę akcję. Foto:m Antyfaszystowski Punk.

Gazeta Wyborcza >> Metro >>

Temat: , , Projekt: Po raz 8!

Fundacja Klamra wspiera VIII Wrocławski Marsz Równości i Festiwal Równych Praw 2016. Warsztaty streetartowe poprowadził Dariusz Paczkowski, a efektem zajęć jest mural upamiętniający Magnusa Hirschfelda. To dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowskim CUKUNFT, Firlejem, Kulturą Równości i Towarzystwem Magnusa Hirschfelda w Berlinie. Szczególnie dziękujemy Przedstawicielstwu Regionalnemu Komisji Europejskiej i Humanity in Action. Gazeta Wyborcza »

” … Tym razem będzie to wizerunek znanego wrocławianina Magnusa Hirschfelda niemieckigo lekarza żydowskiego pochodzenia, zwanego Einsteinem seksuologii. Mural jest częścią większego projektu. – Ten zakłada wykonanie w przestrzeni publicznej Wrocławia siedmiu murali zaangażowanych społecznie znanych wrocławian pochodzenia żydowskiego, którzy wnieśli ogromny wkład do dziedzictwa polskiego, żydowskiego i niemieckiego – tłumaczy Aleksandra Wilczura ze Stowarzyszenia Żydowskiego Cukunft dodając, że – Celem murali jest symboliczne zaznaczenie obecności żydowskiej w naszym mieście oraz podkreślenie pozytywnych aspektów wielokulturowości.

Praca nad muralem to także żywa lekcja historii. Każdy przechodzień mógł się przyłączyć i pomóc mi w wykonaniu muralu, tak jak przy powstawaniu muralu z podobizną Marka Edelmana pomagali uczniowie- dodaje Paczkowiski, artysta. …”

Strona stworzona w ramach projektu realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG.