Menu
Temat

Bez nienawiści

Żywiec dla Aleppo

Oto kolejne wydarzenia organizowane przez Inicjatywę Obywatelską „Żywiec dla Aleppo”. Tak prowadzona jest przez nas zbiórka pieniędzy na pomoc dla uchodźców z Aleppo, jaką niesie Polska Akcja Humanitarna (PAH).

Stowarzyszenie Żydowskie CUKUNFT przygotowało wystawę pt.: „Cukunft – Żydów z breslau, Żydzi Wrocławia”. Fundacja Klamra jest jednym z partnerów tej ekspozycji opowiadającej o świeckim życiu niemieckich i polskich Żydów, związane z Wrocławiem. Wystawa prezentuje biografie ważnych osobistości żydowskiego pochodzenia i historii świeckiej społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku. Wystawa prezentowana była już we Wrocławiu a obecnie oglądać ją można w Łodzi w Centrum im. Marka Edelmana.

15042108_1367446679972117_2933866915262139053_o

Temat: , , Projekt: Gra gitara!

Gra Gitara! Wspieraj akcję społeczną na rzecz społeczności romskiej w Żywcu! Zbieramy 400 złoty na gitarę. Darowiznę prześlij na konto Fundacji Klamra: 35 2130 0004 2001 0527 4022 0001
Gra gitara! Jest muzyka, jest taniec i śpiew. Jest też integracja społeczna, radość i wspieranie wspaniałej kultury romskiej. Zobacz klip >>

Gazeta Wyborcza >>

Czytaj całość…

dary2

Pamiętacie wystawę „Ukraina, jakiej nie znacie – 26 plansz o historii wolnej Ukrainy” w Żywcu?

Czytaj całość…

Temat: , , Projekt: Po raz 8!

Fundacja Klamra wspiera VIII Wrocławski Marsz Równości i Festiwal Równych Praw 2016. Warsztaty streetartowe poprowadził Dariusz Paczkowski, a efektem zajęć jest mural upamiętniający Magnusa Hirschfelda. To dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowskim CUKUNFT, Firlejem, Kulturą Równości i Towarzystwem Magnusa Hirschfelda w Berlinie. Szczególnie dziękujemy Przedstawicielstwu Regionalnemu Komisji Europejskiej i Humanity in Action. Gazeta Wyborcza »

” … Tym razem będzie to wizerunek znanego wrocławianina Magnusa Hirschfelda niemieckigo lekarza żydowskiego pochodzenia, zwanego Einsteinem seksuologii. Mural jest częścią większego projektu. – Ten zakłada wykonanie w przestrzeni publicznej Wrocławia siedmiu murali zaangażowanych społecznie znanych wrocławian pochodzenia żydowskiego, którzy wnieśli ogromny wkład do dziedzictwa polskiego, żydowskiego i niemieckiego – tłumaczy Aleksandra Wilczura ze Stowarzyszenia Żydowskiego Cukunft dodając, że – Celem murali jest symboliczne zaznaczenie obecności żydowskiej w naszym mieście oraz podkreślenie pozytywnych aspektów wielokulturowości.

Praca nad muralem to także żywa lekcja historii. Każdy przechodzień mógł się przyłączyć i pomóc mi w wykonaniu muralu, tak jak przy powstawaniu muralu z podobizną Marka Edelmana pomagali uczniowie- dodaje Paczkowiski, artysta. …”

Temat: , Projekt: ROMSKI PSTRYK
wystawa01 _resize

Od 4 lipcu na osiedlu socjalnym w Żywcu, odbędą się po raz pierwszy warsztaty z fotografii otworkowej dla dzieci romskich i nieromskich. „Romski Pstryk”, bo właśnie pod takim tytułem odbywają się zajęcia, odwiedził już 10 miejscowości w Małopolsce. Od 2010 roku projekt ten realizowany jest przez „Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos”, którego działania wspiera w Żywcu Fundacja KLAMRA,Ride for Happiness, Fundacja Sztuki Jaw Dikh. .

Dziennik Zachodni >>

Czytaj całość…

life2

Na tegorocznym Life Festival Oświęcim 2016 odbyły się m. in. warsztaty szablonowe. Poprowadził je Dariusz Paczkowski. Uczestniczki i uczestnicy, poznali street art zaangażowany społecznie. Następnie własnoręcznie pomalowali płócienne torby i koszulki za pomocą szablonów, które samodzielnie zaprojektowali i wycieli. Tu więcej informacji >>

Czytaj całość…

Wielokulturowy mural: mozaika oraz podobizna Imama Si Kaddoura Ghabrita, powstały na ścianie Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu. Namalowały go dzieci, które wzięły udział w warsztacie poprowadzonym przez Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra. Efekty ich pracy można oglądać w Centrum, zapraszamy!

Projekt zorganizowało Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej i Fundacją Klamra.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na tu >> Wyborcza.pl >> Gazeta Wyborcza >> Radio Wrocław >>

„Różnorodni po to, aby się poznać” – mural powstał w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym we Wrocławiu dzięki współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce. Namalowały go wspólnie dzieci z wrocławskich społeczności: ewangelickiej, katolickiej, muzułmańskiej, romskiej i żydowskiej, pod kierownictwem buddysty, Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra.

  • Każdy element tej mozaiki jest inny, różni się tak jak różnią się ludzie. I tak jak samo każdy ma swoje miejsce i jest potrzebny, by współtworzyć tkaninę życia. Cytat z Koranu „Różnorodni po to, aby się poznać.” dopełnia przesłanie tej pracy.

Powstał także portret imama Si Kaddour Ben Ghabrita, który ratował Żydów podczas II wojny światowej. Gazeta Wyborcza >>

Czytaj całość…

Strona stworzona w ramach projektu realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG.