Menu
Temat

Bez nienawiści

Fundacja Klamra udokumentowała niedozwolone symbole i napisy nawołujące do nienawiści wobec osób innych narodowości na ścianach radomskich kamienic. I apeluje do władz Radomia o usunięcie graffiti. Przedstawiciele fundacji sfotografowali napisy na ścianach kamienic przy ulicy Traugutta 50, 52 i 56. Jak zaznaczają, znajdują się tam neonazistowski krzyż celtycki oraz antysemickie napisy „Anty Jude”. Są też hasła nawołujące do nienawiści wobec osób pochodzących z Rosji i Ukrainy.

„Na wielu znakach drogowych, rynnach i tablicach znajdują się także rasistowskie i ksenofobiczne naklejki sygnowane NOP czyli Narodowe Odrodzenie Polski. Wnosimy o oczyszczenie przestrzeni publicznej z tych treści i symboliki, gdyż są to przestępstwa z nienawiści. Przeciwdziałanie dyskryminacji oraz walka z mową nienawiści jest statutową działalnością Fundacji” – napisał Dariusz Paczkowski, prezes zarządu Fundacji Klamra.

Gazeta Wyborcza >>

17904359_1386333078072465_7421609866518296614_n

19 kwietnia o godz. 12.00 na Rynku w Żywcu, Fundacja Klamra wspólnie z Gminą Wyznaniową Żydowską z Bielska-Białej, rozdawać będzie papierowe żonkile. W 2017 roku obchodzimy 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji, po raz kolejny przyłączyliśmy się do koordynowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Dziękujemy wolontariuszkom i wolontariuszom. Beskidzka24.pl >>  bb365.info >>  Gazeta Wyborcza >>

Mural Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie powstał kilka lat temu w Żywcu. Żonkil w jego dłoni jest symbolem życia i nadziei.

 

W Warszawie przy muralu upamiętniający Marka Edelmana, który powstały w ramach obchodów 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim na budynku przy ul. Karmelickiej 26 na warszawskim Muranowie, zamontowana została właśnie tabliczka informacyjna.

 

 

 

Temat: Projekt: Sakandaliczne

Po interpelacji Roberta Winnickiego, prezesa Ruchu Narodowego, prokuratura złożyła w sądzie wniosek o zwrot sprawy oskarżonego o szerzenie mowy nienawiści prezesa stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Śląskiego. Materiał dowodowy ma być uzupełniony i ponownie oceniony. – W naszym języku oznacza to, że postępowanie zostanie umorzone – twierdzi jeden ze śledczych. …

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim wszczęła postępowanie w sprawie nawoływania do nienawiści oraz propagowania systemu totalitarnego. Śledczy powołali biegłego, który miał wydać opinię w sprawie naklejek oferowanych przez Mateusza S. W opinii jednoznacznie sposób wskazał, że zarówno w treści jak i formie naklejki nawołują do nienawiści na tle rasowym i religijnym oraz propagują system totalitarny.

– Ja też nie mam wątpliwości, że przesłaniem takich naklejek jest nienawiść do ludzi o innym kolorze skóry, wierze, czy poglądach politycznych – mówi Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra, który od 20 lat tropi polskie ruchu neonazistowskie.

Cały artykuł z Gazety Wyborczej >>

A poniżej masz mały komentarz:

 

Dariusz Paczkows16602640_1582576688423147_1373820684833248629_nki, prezes żywieckiej Fundacji Klamra i legenda polskiego street-artu, znany jest z tego, że bezkompromisowo walczy z wszelkimi przejawami rasizmu, nietolerancji, piętnuje mowę nienawiści. Zamalowuje na murach swastyki i nienawistne hasła, zdziera wlepki z neonazistowskimi symbolami. Nie sprzyja obecnej władzy, a wręcz przeciwnie. Głośno krytykuje wiele pomysłów rządzących, spotkać go można na protestacyjnych marszach i pikietach. Dlatego też niektórych bardzo zadziwiło, że gdy Paczkowski zauważył na ścianie napis „Kaczyński Żyd”, też go zamalował. – Jak to, to po czyjej stronie ten Paczkowski w końcu stoi? – zastanawiali się niektórzy. Według niektórych o Kaczyńskim można napisać co się tylko komu podoba. Tymczasem ten napis to nie tylko, jakby nie było, przejaw antysemityzmu, ale też ordynarny hejt. Więcej w Gazecie Wyborczej >>

Żywiec dla Aleppo

Oto kolejne wydarzenia organizowane przez Inicjatywę Obywatelską „Żywiec dla Aleppo”. Tak prowadzona jest przez nas zbiórka pieniędzy na pomoc dla uchodźców z Aleppo, jaką niesie Polska Akcja Humanitarna (PAH).

Fundacja Klamra wspiera w Warszawie wiec antyrasistowski! Zapraszamy 08.01.2017 rok, godz. 13.00, Patelnia Metro Centrum >> Gazeta Wyborcza >> Nasze miasto >> Tygodnik Polityka >>

W związku z kolejną falą rasistowskiej agresji zapraszamy Was, ludzie dobrej woli, na wiec. Zapraszamy do wykrzyczenia NIE dla rasizmu. NIE dla Polski, w której bandyci decydują, kto zasługuje, by tu mieszkać.
Od tragicznych wydarzeń w Ełku mnożą się ataki na obcokrajowców. Niszczone są lokale gastronomiczne, które prowadzą imigranci. Władza, która powinna reagować, milczy – lub co więcej podsyca atmosferę rasistowskiej nienawiści. Polska powinna być domem nas wszystkich. Wszyscy powinniśmy się w nim czuć się bezpiecznie bez względu na kolor skóry czy wyznanie.
To jest przemoc, która dzieje się na naszych oczach. Przemoc która jeśli nie usłyszy sprzeciwu będzie narastać. Rozzuchwalona milczeniem eskalować. Nie ma na to naszej zgody.
WARSZAWA WOLNA OD RASIZMU

Stowarzyszenie Żydowskie CUKUNFT przygotowało wystawę pt.: „Cukunft – Żydów z breslau, Żydzi Wrocławia”. Fundacja Klamra jest jednym z partnerów tej ekspozycji opowiadającej o świeckim życiu niemieckich i polskich Żydów, związane z Wrocławiem. Wystawa prezentuje biografie ważnych osobistości żydowskiego pochodzenia i historii świeckiej społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku. Wystawa prezentowana była już we Wrocławiu a obecnie oglądać ją można w Łodzi w Centrum im. Marka Edelmana.

15042108_1367446679972117_2933866915262139053_o

Temat: , , Projekt: Gra gitara!

Gra Gitara! Wspieraj akcję społeczną na rzecz społeczności romskiej w Żywcu! Zbieramy 400 złoty na gitarę. Darowiznę prześlij na konto Fundacji Klamra: 35 2130 0004 2001 0527 4022 0001
Gra gitara! Jest muzyka, jest taniec i śpiew. Jest też integracja społeczna, radość i wspieranie wspaniałej kultury romskiej. Zobacz klip >>

Gazeta Wyborcza >>

Czytaj całość…

dary2

Pamiętacie wystawę „Ukraina, jakiej nie znacie – 26 plansz o historii wolnej Ukrainy” w Żywcu?

Czytaj całość…

14955899_1114988908597218_7157543867982325455_n

Fundacja Klamra składała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z nienawiści, podczas koncertu który ma odbyć się 11.11.2016 w Warszawie. O koncercie informowała już 02.11.2016 roku Gazeta Wyborcza >> dlatego tłumaczenia prokuratury, że nic nie wie o koncercie neonazistowskich zespołów uważamy żenujące.

… Paczkowski mówi, że takie koncerty organizuje się, by w ten sposób zmobilizować do przyjazdu na marsz środowiska neonazistowskie skrajnie prawicowe czy antysemickie. …Wawalove >>

Strona stworzona w ramach projektu realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG.