Menu

Mow@ Miłości

OLYMPUS DIGITAL CAMERA1459406125wp_000499.jpgOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

W 2014 roku w Żywcu powstał mural o tolerancji i akceptacji różnorodności. Malowidło oparte na wierszu „Campo di Fiori” Czesława Miłosza ozdobiło okrągły budynek w Zabłociu, dzielnicy szczególnej, bo zamieszkiwanej przed wojną przez społeczność żydowską, dzisiaj w Żywcu nieobecną.

Mural był dziełem kilkunastu aktywistów z całej Polski, którzy przyjechali do Żywca na Akademię Animacji Antydyskryminacyjnej. Na 23 metrach zniszczonej przez grafficiarzy ściany namalowali m.in. Irenę Sendlerową, która w czasie wojny uratowała tysiące żydowskich dzieci, ptaka wylatującego zza krat symbolizującego wolność czy zaczerpnięte z twórczości Salvadora Dali trzy konie – Wiarę, Nadzieję i Miłość.

Nasze cele:

Przygotowując projekt „Mow@ Miłości” chcieliśmy odpowiedzieć na rosnący problem mowy nienawiści w Polsce, zarówno w przestrzeni publicznej jak i internecie, przeciwstawić się fali hejtu w sieci i swastyk oraz rasistowskich haseł na murach. Chcieliśmy także podzielić się naszym doświadczeniem z wcześniejszych przedsięwzięć z lokalnymi działaczkami i działaczami z całej Polski, nauczyć ich narzędzi przydatnych w działaniach, takich jak społecznie zaangażowane murale czy drama. Zaplanowaliśmy także kontynuację działań fundacji w Żywcu realizowanych w ramach wcześniejszych projektów, a związanych ze wsparciem lokalnej społeczności romskiej.

Pierwsze wydarzenie kampanii odbyło się 15 maja 2014 roku w Bielsku-Białej w ramach odsłonięcia muralu Ireny Sendlerowej, główne działania realizowane były od września 2014 do sierpnia 2015 roku.

 

Co zrobiliśmy – przegląd działań

* Namalowaliśmy ponad 20 murali w całej Polsce

* Akademia Animacji Antydyskryminacyjnej odbyła się w dniach od 8 do 17 sierpnia 2014 roku w Żywcu. Otrzymaliśmy aż 120 zgłoszeń. W wydarzeniu wzięło udział 30 animatorów i animatorek z całej Polski, przyjechali głównie z mniejszych miast i miejscowości. Wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych, warsztatach animacji społecznej, warsztaty dramowych, happeningach, odwiedzili także osiedle Kabaty, na której mieszka większość społeczności romskiej w Żywcu. Uczestnicy wykorzystali zdobyte w Żywcu doświadczenie do lokalnych działań. 20 osób otrzymało wsparcie w ramach tutoringu.

* Zaplanowaliśmy 10 lokalnych wydarzeń kampanii społecznej, w tym 8 poza największymi ośrodkami miejskimi. I tak np. we wrześniu 2014 roku byliśmy w Górze na Międzynarodowym Tygodniu Głuchych. Odbyły się tam warsztaty street-artowe, w przestrzeni publicznej Góry powstał ciekawy mural. W dniach 9-11 października odwiedziliśmy Wrocław, gdzie odbyły się warsztaty poprowadzone przez Dariusza Paczkowskiego oraz artystkę i trenerkę o romskich korzeniach – Małgorzatę Mirgę z Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego Harangos. W warsztatach udział wzięła młodzież z wrocławskiej dzielnicy Nadodrze, w tym młodzież romska a także młodzież z romskiego koczowiska.

* Działaliśmy także lokalnie, w Żywcu. W ramach projektu w mieście powstał m.in. mural poświęcony uchodźcom. Mural był trzy razy odnawiany po tym, jak zniszczyli go wandale.

* Braliśmy także udział w spotkaniach, sympozjach i konferencjach. Dariusz Paczkowski, prezes Fundacji Klamra, obecny był m.in. na spotkaniach z cyklu „Kino na Temat” organizowanego przez sieć Helios przy wsparciu „Gazety Wyborczej” biorąc udział w dyskusjach z udziałem uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dotyczących ważnych, aktualnych tematów.

* Wydaliśmy broszurę „Mow@ Miłości” oraz cztery numery „Barw Żywca”, gazetki, w której współredagowanie zaangażowani są m.in. uczniowie żywieckich szkół. W broszurze “Mow@ Miłości” napisaliśmy m.in., co to takiego jest mowa nienawiści, jak reagować na jej obecność w przestrzeni publicznej i Internecie oraz jak jej przeciwdziałać, jak na nią reagować i komu zgłaszać jej przejawy. Naszym najnowszym wydawnictwem jest album pt. „Klamrzymy”

* Informacje o projekcie Mow@ Miłości pojawiały się wiele razy w mediach. Przygotowaliśmy też osiem prezentacji multimedialnych poświęcone temu projektowi. Oto multimedialne podsumowanie projektu.

Efekty projektu Mow@ Miłości

* W naszych działaniach w różny sposób uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób

* Działania realizowaliśmy we współpracy z ponad czterdziestoma organizacjami i instytucjami. Organizacjami partnerskimi projektu były: Urząd Miasta Żywiec (wsparcie działań lokalnych) a także islandzka organizacja szkoleniowa Askorun (wymiana doświadczeń w zakresie działań edukacyjnych).

* W całej Polsce powstało ponad 20 murali.

* Akademia Animacji Antydyskryminacyjnej trwała 10 dni

* Każdy z czterech numerów „Barw Żywca” rozdystrybuowaliśmy pośród tysiąca osób

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt Mowa Miłości realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

1459433746unnamed-2.png

Temat: Projekt: Mow@ Miłości

Po emisji bulwersującego materiału w Superwizjerze w TVN24 w mediach ukazują się kolejne informacje i nasze komentarze.

Wokalista znany z neonazistowskich kapel zagra w sobotę koncert w centrum Poznania. Gazeta Wyborcza >>

 

Czytaj całość…

Łomżyńska Policja, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Łomży, zajmuje się wymalowanymi na bloku znakami propagującymi ideologię nazistowską i rasistowską. Istnienie malunków zgłosiła Fundacja Klamra.

Polska Times >>  4Łomża >>  Współczesna >>  Radio Białystok >>  eOstrołęka >>  My Łomża >>

Fundacja Klamra udokumentowała niedozwolone symbole i napisy nawołujące do nienawiści wobec osób innych narodowości na ścianach radomskich kamienic. I apeluje do władz Radomia o usunięcie graffiti. Przedstawiciele fundacji sfotografowali napisy na ścianach kamienic przy ulicy Traugutta 50, 52 i 56. Jak zaznaczają, znajdują się tam neonazistowski krzyż celtycki oraz antysemickie napisy „Anty Jude”. Są też hasła nawołujące do nienawiści wobec osób pochodzących z Rosji i Ukrainy.

„Na wielu znakach drogowych, rynnach i tablicach znajdują się także rasistowskie i ksenofobiczne naklejki sygnowane NOP czyli Narodowe Odrodzenie Polski. Wnosimy o oczyszczenie przestrzeni publicznej z tych treści i symboliki, gdyż są to przestępstwa z nienawiści. Przeciwdziałanie dyskryminacji oraz walka z mową nienawiści jest statutową działalnością Fundacji” – napisał Dariusz Paczkowski, prezes zarządu Fundacji Klamra.

Gazeta Wyborcza >>

Strona stworzona w ramach projektu realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG.